Top akce měsíce října

Podzim je v plném proudu, ale i přesto, že se dny krátí a slunečných dnů ubývá, kulturních a společenských oslav a událostí méně rozhodně není! V říjnu vás čeká hned několik gastro festivalů a jarmarků, slavnosti s historickou i duchovní tematikou a samozřejmě také velkolepé oslavy vzniku samostatného československého státu.

Slaný na talíři

První ročník street-foodového festivalu Slaný na talíři (5. 10.) bude plný skvělého jídla a zábavy pro děti i dospělé. Nejen, že ochutnáte pokrmy z celého světa, ale také nakouknete do food trucků a stánků, kde pro vás budou kulinářští kouzelníci všechny pochoutky připravovat. Gastro nadšenci zajisté rádi okusí neobvyklé a exotické delikatesy jako šnečí kaviár, krokodýlí maso nebo kubánský sendvič. Na své si přijdou i vegani, milovníci výběrové kávy nebo fanoušci malých pivovarů. Celou akcí provede oblíbený moderátor rádia Relax Aleš Švarc, který představí jednotlivé účastníky a soutěžní části programu.

Cibulový jarmark

Inspirací pro hořovický jarmark (5. 10.) byly cibulové slavnosti v německém Výmaru. Poprvé se akce v Hořovicích konala v roce 1989 a hned od počátku byly jejím symbolem cibulové copy. Nenechte se ale zmást názvem, událost, která v tento den pohltí celé město a je pořádána zahrádkáři, je plná nejen stánků s cibulí, ale také se sladkými zdobenými perníky nebo s podzimní nezbytností – lahodným českým burčákem. Součástí jsou také výstavy ovoce, zeleniny a produktů od včelařů a houbařů. Uvolněnou sousedskou atmosféru dotváří koncerty dechovky a country skupin i veselá světla lunaparku.

Křivoklání

Na tajemném hradě Křivoklát se bude konat již dvacáté páté Křivoklání. Na výlet si vyhraďte víkend 5.–6. října, určitě nebudete litovat! Čeká na vás strhující podívaná, budete se chvět strachem při šermířských soubojích a turnajových kláních, zhlédnete výcvik dravců a koní a ani malé děti se nudit rozhodně nebudou – svoji odvahu prověří na stezce, na jejímž konci budou pasovaní na rytíře, a poté si odpočinou při sledování loutkového představení. Dobovou atmosféru dokreslí také hudebníci a historický jarmark.

Sladký jarmark

Jubilejní desátý ročník Cukrových slavností v Dobrovicích je naplánován na sobotu 12. října.  Staňte se na jeden den nezbednými dětmi s mlsným jazýčkem, vynechte oběd a raději si přijďte pořádně a poctivě zahřešit. Nejen sladké dobrůtky na vás čekají na jarmarku pořádaném pod záštitou Dobrovických muzeí. Pošmáknete si například na speciálním tradičním pečivu a hrdlo svlažíte lahodnými přírodními sirupy. Ochutnávání budete moci proložit kreativitou v podobě tvoření z korálků a slámy, odpočinete si při pozorování žonglérských vystoupení a podíváte se, jak to chodí ve skutečném cukrovaru.

Postřižinský cyklozavírák

Léto je dávno to tam a i teplejších podzimních dnů začíná ubývat – je tedy načase uzavřít letošní cyklistickou sezónu a rozloučit se s obdobím, které vybízí k posedávání na zahrádkách hospůdek. A jak příhodněji se rozloučit než tradičním Postřižinským cyklozavírákem (12. 10.), společenským výletem na kolech krásnou krajinou milovanou Bohumilem Hrabalem. Trasa vyjížďky dlouhá něco málo přes 40 kilometrů začíná i končí u Pivovaru Nymburk a odměnou za odvedený sportovní výkon může být, kromě skvělé nálady, třeba také lahodné vychlazené Postřižinské pivo.

Samhain

Co se ukrývá pod tímto neobvyklým výrazem? Samhain patřil mezi významné keltské svátky, jehož stopy se promítly i do naší současné kultury. Pro Kelty byl tento den nejen začátkem nového roku, ale také dobou, kdy se stírá hranice mezi světy živých a mrtvých. Tento aspekt se do našich křesťanských zvyků přenesl v podobě svátku Památky zesnulých. Na zámek Nižbor, kde se událost koná a který leží blízko slavného keltského oppida Stradonice, dorazte v sobotu 19. října. V průběhu oslavy plné hudby a tance si rovněž připomenete vyspělost keltské kultury a řemesel a dále význam archeologie, která nám tyto poznatky zprostředkovává. A zatímco budete sledovat ukázku dobových tanců, souboje bojovníků, ohňovou show a poslouchat živou keltskou hudbu, děti se zabaví v archeologické dílně.

Běh pro republiku

Tato sportovní a symbolická událost je oslavou vzniku republiky a především pak oslavou svobody, kterou naše země znovunabyla před 30 lety. Její důležitost a zároveň křehkost jsou připomenuty formou příběhů lidí vězněných v komunistických lágrech. Jedním z nich byl také tábor Vojna. Právě zde, v tomto bývalém vězeňském areálu, bylo zřízeno muzeum obětí komunismu a dějin uranového hornictví. Pětikilometrový okruh běhu začínající u památníku Vojna pokračuje přes Žežice a Lešetice a končí opět u památníku. Zdejší lokalita je pro konání akce (20. 10.) příhodná také z důvodu informačních panelů představujících osudy politických vězňů.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C