Top akce měsíce září

Od čtení poezie přes hrnčířské trhy a rušné jarmarky až po přehlídky nablýskaných veteránů – první podzimní měsíc roku 2019 bude kulturními a společenskými akcemi zaplněný tak, že ve vašem diáři už nezbyde ani troška plonkového času.

Ortenova Kutná Hora

Festival Ortenova Kutná Hora (6.–8. 9.) je kulturní literární událostí, soutěží mladých básníků a místem setkávání milovníků poezie. Cílem akce je propagace díla kutnohorského rodáka Jiřího Ortena a dalších umělců spjatých s tímto výjimečným středočeským městem. Neopomenutelnou a neméně důležitou součástí festivalu je rovněž upozorňování na mladé začínající talenty a tvůrce. Letošní program je opět poutavý, jako příklad jmenujme prezentaci kompozice z korespondence básníka Jiřího Ortena a jeho matky, kterou připraví Marie Valtrová, autorská čtení Ondřeje Hrabala a Ondřeje Macla (držitele ceny Jiřího Ortena za rok 2018) a premiéru filmového dokumentu Pocta Jiřímu Ortenovi režiséra Milana Klímy spojenou s besedou.

Hrnčířské a řemeslné trhy 

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně (7.–8. 9.) nabídnou přehlídku děl nadaných tvůrců a vystoupení několik hudebních souborů. Zúčastní se na 300 českých a zahraničních prodejců a umělců, kteří budou prodávat kvalitní funkční a užitkovou keramiku, výtvory inspirované starodávnými technikami (například až z dávné doby Keltů), ale i moderní keramiku, designový porcelán a současnou autorskou tvorbu.

Lidický okruh

Lidický okruh naplánovaný na 14. 9. a nazývaný též spanilá jízda veteránů má svůj počátek již v roce 1950, kdy byly uspořádány automobilové a motocyklové závody, aby byla tímto způsobem uctěna památka vypálené obce. Na tradici závodění v Lidicích navázal v roce 2014 Památník Lidice a uspořádal přátelské setkání nadšenců a majitelů automobilových a motocyklových veteránů. V rámci přehlídky jsou k vidění skutečné unikáty, často muzejní kousky.

Příbramská svatohorská šalmaj

Příbramská svatohorská šalmaj (14. 9.) je akce plná hudby, tance, divadla a řemesel. Propojením soudobé tvorby s historickou tematikou a atmosférou vystoupení potulných muzikantů, kejklířů a komediantů se organizátoři snaží v návštěvnících probudit zájem o bohatý odkaz místních dějin. Tento festival je pojmenovaný podle starodávného dechového nástroje šalmaj, jehož zvuk je velmi pronikavý a silný a dokonce i v současnosti je nástroj hojně využívaný při vystoupeních tradiční lidové hudby. Těšit se můžete například na dobový průvod, rytířské vystoupení nebo ohňovou show.

Festival parních lokomotiv Steam 50

Setkání parních lokomotiv a historických železničních vozidel (21.–22. 9.) je uspořádáno ke 125. výročí místní dráhy Olbramovice-Sedlčany a depa Benešov. Přehlídky se zúčastní jak domácí, tak zahraniční historická vozidla, představeny budou unikátní lokomotivy a vlaky, dále bude zpřístupněn prostor uvnitř výtopny a pro ty, kteří se nebojí trošku toho tajemna, bude umožněno noční focení v prostorách depa.

Svatováclavská jízda

Mladoboleslavská Svatováclavská jízda historických vozidel konaná každoročně 28. září je jednak, jak už její názve napovídá, prezentací působivých nablýskaných veteránů, ale také společenskou událostí, jejíž doprovodný program pobaví i ty, pro které nejsou automobily tou největší zálibou. Průběh dne zpestří vystoupení mažoretek, koncerty či jezdci na obřích historických kolech.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C