Za vínem po Středočeském kraji

Waldemar Matuška svým sametovým hlasem složil ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně hned dvě pocty. Jednu lásce a ženám při zpěvu na hradbách s pohledem upřeným do dálky (…nebo na ženy). A druhou, neméně upřímnou, vinné révě! Nechte se slovy písničky, která dává jasně najevo, že je víno „požehnanou tekutinou“, inspirovat a oslavte konec léta návštěvami středočeských vinobraní.
Vydejte se po vzoru filmového krále cyperského složit hold českým vinařům, na výběr je z mnoha možností. Vypravit se můžete přímo na hrad Karlštejn a oddat se zde koštování, ale i zpěvu a tanci, když vás zláká zdejší veselá a uvolněn nálada. Stánky s bohatou nabídkou rozmanitých odrůd zaplní také nádvoří hradu Točník a velkolepé dožínky se budou konat na překrásném empírovém zámku Kačina. Město, jehož historie je s pěstováním vinné révy úzce spjatá, Mělník, si nemůže dovolit zůstat stranou. A tak se na celé tři dny promění v místo, kde se bude víno prolínat s kulturou.

Vinobraní a dožínky na Kačině

Vinobraní a dožínky na zámku Kačina, letos naplánované na 7. září, patří mezi nejvýznamnější akce tohoto druhu v regionu. Tradice vinařství spojená se zámkem má své počátky již v roce1847, kdy se zde konala první událost oslavující konec sklizně. Ochutnávat se budou česká, moravská i zahraniční vína, pokrmy připravené z lokálních surovin a lahůdky z farmářského trhu. Těšit se můžete na pestrý doprovodný program, vystoupí například skupina No Name.

Mělnické vinobraní 

Mělnické vinobraní (20.–22. 9.) patří mezi nejstarší a největší slavnosti tohoto typu v celé republice. Ve městě na soutoku našich dvou největších řek se bude oslavovat nejen ukončení období sklizně, ale také krása umění, kouzlo tradic a česká historie. Rej pohltí celécentrum, v ulicích budete narážet na pouliční umělce a sokolníky, zážitkem bude také průvod alegorických vozů představující osobnosti, jež se v minulosti podílely na vzniku a rozvoji mělnického vinařství. Vedle jarmarku, stánků s víny českých vinařů, burčákem a gastronomickými specialitami na vás čekají tři pódia a pestrý hudební program. Na své si přijdou jak milovníci folkloru a dechovky, tak fanoušci popu nebo rocku.

Královské vinobraní na Točníku

Výlet na hrad Točník o víkendu 21. a 22. září bude nejen výpravou za vínem, ale také cestou časem. Dostanete se do roku 1409, do doby vlády krále Václav IV. A jelikož si i panovník musí od vladařských povinností čas od času odpočinout, vypravuje se pravidelně na svůj oblíbený hrad Točník… a to s početnou družinou a svojí chotí Žofií Bavorskou! Bude se slavit, ochutnávat to nejlepší z českých a zahraničních vín, o veselí se postarají šermíři, kejklíři, tanečnice a hudebníci.

Karlštejnské vinobraní

Karlštejnské vinobraní si nesmíte nechat utéct, vždyť na něj dorazí samotný římský císař a český král Karel IV. V jeho společnosti o víkendu 28.–29. září zhlédnete napínavý rytířský turnaj, pohltí vás tvůrčí atmosféra řemeslného jarmarku a, samozřejmě, ochutnáte mnoho výtečných vín. Nezapomenutelné bude zajisté i divadelní představení Noc na Karlštejně.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C