Řeka Doubrava pramení v národní přírodní rezervaci Dářko v kraji Vysočina. Z rozsáhlých rašelinišť rezervace vtéká říčka do rybníků Doubravníček, Doubravník a následně do rekreačního rybníku Řeka a Ranského rybníku u městyse Krucemburk.

Mezi obcí Bílek a městem Chotěboří se rozprostírá divoká krása přírodní rezervace Údolí Doubravy. Součástí rezervace je i pouhé 4 metry široká soutěska zvaná Koryto. Naučná stezka Vás provede rozličnými zákrutami řeky, jejími vodopády, a dovede Vás až na vrcholky skalní vyhlídky Čertův stolek či skalního ostrohu Sokolohrad v místech, kde se nacházela stejnojmenná zřícenina, někdy zvaná Sokolov.

Během své téměř 90. kilometrové trasy protíná řeka Doubrava i Pardubický kraj, kde okouzlila tamního malíře-krajináře Antonína Chittusiho, který věnoval nejedno plátno půvabnému okolí říčky. Po Chittusim bylo pojmenované i údolí, které vede z Mladotic do malířova rodiště Ronova nad Doubravou. V údolí řeky najdeme i zajímavou technickou památku, z toku Doubravy je sveden vodní kanál, náhon pro nedaleký Korečnický mlýn. Součástí kanálu je tzv. štůla, několik desítek dlouhý tunel vyhloubený do skály, k němuž se váže legenda o dvou odsouzencích, kteří si kopáním tunelu odpykávali svůj trest.

Do Středočeského kraje vstupuje řeka zámeckým parkem a oborou Žleby. I ve Středních Čechách stejně jako v Pardubickém kraji či kraji Vysočina poskytovala řeka Doubrava náhon mnoha mlýnům. Jeden mlýnský potok můžeme vidět plynout skrz soukromou Žehušickou oboru známou svými vzácnými bílými jeleny, směrem k zámku a tvrzi Žehušice. Ani Doubrava nezůstává ochuzena o historické památky Žehušic, protéká pod klenbami barokního mostu se sochou sv. Jana Nepomuckého, která dříve stávala na můstku přes mlýnský potok.

Na dolním toku Doubravy nalezneme mimo rozsáhlé obory Žleby a Žehušice, ještě unikátní minizoo Ringelland v bývalém statku v Habrkovicích. Jedná se o ,,malý park, kde najdete kolekci velkých kočkovitých šelem vedle zakrslých prasátek‘‘. 1

Mimo mlýnské potoky se do Doubravy ve Středočeském kraji vlévají potoky Hostačovka, Brslenka, Čertovka a Lovčický a Starkočský potok. Sama Doubrava se stává levostranným přítokem Labe u obce Záboří nad Labem.

1 https://www.ringelland.cz/cojeringelland.html

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pro vodáky

Plánované akce – Pravidelné odemykání Doubravy se koná v dubnu.

Více o akci:

https://www.raft.cz/cechy/doubrava.aspx?ID_reky=6&kilo=akce

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/

Půjčovny na řece:

https://www.pujcovna-lodi.cz/doubravaProvozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 17.6.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
jasno
Sobota 18.6.den 30 / 34°Cnoc 13 / 17°C
 
plojasno až skoro jasno
Neděle 19.6.den 34 / 38°Cnoc 17 / 21°C