Hlavní pramen řeky najdeme ve vesnici Košov kousek od Lomnice nad Popelkou v Libereckém kraji. Za prameniště byl označen tabulkou štábu ČT při natáčení dokumentárního cyklu Zpět k pramenům.

Turistické značení vede k dalšímu prameništi, a to na jihozápadní svah hory Tábor, kde se také nachází přírodní památka Jezírko pod Táborem. Malá vodní plocha je unikátní rašelinovou lokalitou s výskytem významných rostlin, jako je rosnatka okrouhlistá či bublinatka jižní.

Říčka se proplétá vesničkami až do královehradeckého města Jičín známého z pohádky O loupežníkovi Rumcajsovi. Jičínskem pokračuje Cidlina kolem anglického parku zámku Milíčeves, proplouvá mezi městem Vysoké Veselí a Vysokoveselským rybníkem. Nad Novým Bydžovem se do Cidliny vlévá řeka Javorka, která je zároveň druhým největším přítokem Cidliny hned po Bystřici, která se do Cidliny vlévá u Chlumce nad Cidlinou. 

Do Středočeského kraje vstupuje řeka u obce Pamětník a pokračuje přes obec Žiželice do přírodní rezervace obory Kněžičky a chráněného území Žehuňského rybníka. Královský rybník nechal vybudovat na konci 15. století Vladislav II. Jagellonský. Žehuňský rybník je významnou ornitologickou oblastí s výskytem mnoha chráněných rostlin i živočichů. Žehuňský rybník je největším rybníkem ve Středočeském kraji. Za Libicí nad Cidlinou v místech, kde kdysi stávalo středověké hradiště Slavníkovců končí řeka Cidlina po svých téměř 90 km a vlévá se do Labe. Na soutoku řek u restaurace Cidlina najdete přístaviště, kde staví výletní loď Král Jiří, která Vás zaveze do Poděbrad. Do lázeňského města se můžete také vydat po Labské stezce nebo po naučné stezce Skupice-Huslík.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Pro vodáky

Plánované akce – Želviáda na Cidlině – pravidelné odemykání Cidliny se koná v dubnu.

Více o akci:

http://www.dronte.cz/cs/vodacke-akce/zelviada-na-cidline/147-odemykani-2019

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/

https://www.padler.cz/vodacky-pruvodce/30927-cidlina-klidne-nizinne-pojezdeni/

https://www.infoglobe.cz/reky/evropa/ceska-republika/cidlina/

https://www.raft.cz/cechy/cidlina.aspx

Půjčovny na řece:

http://www.dronte.cz/cs/vodacke-akce/zelviada-na-cidline/6Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Středa 22.6.den 25 / 29°Cnoc 10 / 14°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 23.6.den 28 / 32°Cnoc 12 / 16°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 24.6.den 30 / 34°Cnoc 14 / 18°C