Jihočeským krajem protékají hned dvě Blanice, přítok řeky Otavy – tzv. Vodňanská Blanice a přítok řeky Sázavy – tzv. Vlašimská Blanice, která se nachází z větší části ve Středočeském kraji.

Vlašimská Blanice pramení na úpatí hory Batkovy na Táborsku, která je součástí přírodního parku Polánka. Blanice se poté proplétá kolem vesniček Blanička a Blanice jejichž názvy jsou odvozené od vodního toku.  Směrem k Mladé Vožici míjí říčka nespočet stavení bývalých mlýnů, které v minulosti poháněla. Zrekonstruované i původní mlýnské stavby nyní bez funkčního vodního motoru slouží už jen jako obydlí a vzpomínka na staré řemeslo.

Za Mladou Vožicí se Blanice vine četnými meandry. Podél pravého břehu je vedena naučná stezka kolem zříceniny hradu Šelmberk jehož bergfritová věž se tyčí na kopci. Do Středočeského kraje vstupuje Blanice za obcí Skrýšov a vlévá se do Zlatohorského rybníka v obci Kamberk. Jak již napovídá název rybníka, tato lokalita byla bohatým ložiskem zlata. O tom, jak probíhalo rýžování na zlatonosné Blanici se můžete dozvědět na akci Cesta za zlatem, která se koná zpravidla v květnu na farmě Dolejší Mlýn v Kamberku. Součástí akce je pochod ve třech obtížnostech, občerstvení, a dokonce Vás členové Českého klubu zlatokopů provedou lekcí rýžování zlata.

Před Louňovicemi pod Blaníkem vstupuje Blanice do CHKO Blaník, jehož dominantou jsou skalnaté vrchy Malého Blaníku a Velkého Blaníku. Se zdejší faunou, flórou, geologickou stavbou území a pověstech, které se k Blaníku vážou Vás seznámí naučná stezka S rytířem na Blaník. Naučná stezka Vás zavede ke 30 m vysoké dřevěné rozhledně, ze které je krásně vidět na údolí řeky Blanice.

Ani druhý břeh řeky nezůstává pozadu s celou řadou zajímavých aktivit a inspirací na výlet. Vydat se můžete naučnou stezkou, která Vás provede areálem bývalého dolu Roudný. Permoník Ruda Vás provede po 4,5 km dlouhé stezce a historií zlatodolu, který kdysi držel místo čelního zlatodolu Rakouska – Uherska, jež se stal ve 20. letech 20.století dokonce nejvýnosnějším zlatým dolem v Evropě. O slavném zlatodolu se můžete dozvědět více v obci Libouň, kde se nachází muzeum věnované této tématice. V obci najdete také románský kostel sv. Václava a nádherně zrekonstruovaný zámek, v jehož komnatách se můžete ubytovat nebo se pohostit v zámecké restauraci a vinárně.

Blanice opouští CHKO Blaníku u obce jménem Ostrov, která nabízí jedinečnou atrakci pro děti. Na 10 hektarech přírody se rozprostírá Farma Blaník, kde najdete domácí i divoká zvířata. Čeká Vás zde projížďka na koni či poníkovi, krmení zvířátek, vyzkoušet si můžete i dojení na maketě. V areálu se mimo jiné nachází klouzačky, trampolíny, slaměný i dřevěný hrad, bludiště, pohádková vesnička a občerstvení. 

Do centra Vlašimi vplouvá Blanice u Znosimské brány jedné ze tří novogotických vstupních bran do zámeckého parku. Po pravé straně pak míjí starý hrad, čínský pavilón a vlašimský zámek. Ve čtyřkřídlém renesančním zámku najdete také muzeum Podblanicka.

Přes 60 km dlouhá Blanice končí svoji cestu kousíček před Českým Šternberkem a vlévá se zleva do Sázavy.

Pro vodáky

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/

Kilometráž celé Blanice, informace ke sjízdnosti a půjčovnách najdete na:

https://www.padler.cz/vodacky-pruvodce/31392-vlasimska-blanice/¨

https://www.pujcovna-lodi.cz/blanice-vlasimska

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 20.6.den 29 / 33°Cnoc 18 / 22°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 21.6.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C
 
oblačno
Středa 22.6.den 26 / 30°Cnoc 12 / 16°C