Prázdninové výlety s dětmi

Odměňte malé školáky nezapomenutelnými letními zážitky, ať už bylo jejich vysvědčení jakékoliv.

Letní měsíce zaplněné cestováním, výlety, hrami a poznáváním nového by si měly užívat všechny děti. Vždyť prázdninové zážitky patří mezi ty nejkrásnější vzpomínky. Naplánujte svým dětem léto snů! Není nutné jezdit do vzdálených a exotických zemí, úžasné věci je možné vidět, navštívit a zažít i v srdci Evropy. Důkaz? Pestrá a bohatá nabídka volnočasových aktivit a senzačních míst ve Středočeském kraji. Sáhněte po diáři a začněte s organizováním mise s názvem „Jak zabavit děti o prázdninách“.

Kdy jindy se vypravit na prohlídky českých hradů a zámků než právě v létě? Konec školního roku neznamená, že by se děti nemohly nenásilnou formou vzdělávat, stačí si jen přizvat na pomoc Jana Amose a jeho školu hrou. A prázdniny, které vaše potomky obohatí, můžou začít.

Bohatý dětský program na ně čeká například na zámku Hořovice. V doprovodu princezny si budou moci vyzkoušet královskou korunu a v parku se vydají na dobrodružnou cestu za pokladem. Na výstavě Hry a hračky malých aristokratů zase zjistí, s čím si hráli malí princové a malé princezny před dávným lety.

Ani na zámku Mníšek pod Brdy nezapomínají, že mají školáci volno, a připravují pro ně pohádkové prohlídky. O zdejších zajímavostech a zázracích se dozví od princezny, bílé paní nebo pohádkové babičky. Že zde na mladé návštěvníky opravdu pamatují, dosvědčí také akce „Časohled aneb historií tam a zpět“ naplánovaná na sobotu 6. července. Součástí programu jsou ukázky kostýmů a vojenských ležení, šermířská a taneční vystoupení, ochutnávka polní kuchyně nebo barokní piknik.

Zmíněná škola hrou se stala mottem na zámku Nelahozeves, kde se snaží o to, aby se historie předávala poutavou formou a s pomocí využití unikátních předmětů ze zdejších Lobkowiczkých sbírek. Na zámku pravidelně probíhá několik edukativních programů, mezi jinými například „Život šlechtice od dětských střevíčků“ nebo „Nezdvořák Dvořák“.

Po zdolání „Stezky rytíře Miloty“ se z dětí stanou nebojácní rytíři a chrabré rytířky. Spoustu zábavy si užijí také v areálu s kuličkovou dráhou a dopravním hřištěm se šlapacími autíčky. To vše nabízí město s romantickým zámkem Zruč nad Sázavou. Jen pár kroků od zámku je umístěné Vodácké muzeum plné historických i moderních lodí, kajaků a mnoha dalších exponátů.

Specializované prohlídky nebo ukázky s názvem „Sokolník a jeho dravci“ se konají v barokním zámeckém areálu Mnichovo Hradiště, na hradě Český Šternberk se zase od klíčnice dozvíte, proč měli rytíři erby a jak vypadá stříbrný poklad. Dále nesmíte vynechat cestu do „Dětského ráje“, který je součástí zámeckého hotelu Berchtold – miniatury hradů a zámků, Perníková chaloupka nebo naučná stezka potěší dítě každého věku.

A nezapomínejme ani na hračky! I ty jsou nedílnou součástí našeho kulturního dědictví. S jejich poutavou historií, tajuplnými příběhy a různými podobami se malí výletníci seznámí v muzeu hraček v Benátkách nad Jizerou, na zámku Dobříš a v Muzeu technických hraček ve městě Velvary.

Přesuňme se teď od budov a věcí k přírodě… k vodě! Neposíláme vás zaplavat si, ale lépe se seznámit s jedním z živlů, bez kterého by neexistoval život. Abyste dětem předali úctu a pokoru, kterou by před ním měly mít, navštivte středisko Vodní dům, které moderní a atraktivní formou prezentuje dvě tváře vody. Ukazuje ji jako prostředí rostlin a živočichů a jako nezbytnou podmínku života na planetě. Další nedílnou součástí přirozeného koloběhu na zemi je i maličké zvířátko – včela! Pro správné fungování přírody a jejích procesů je včelstvo nezbytné, a přitom spadá mezi ohrožené druhy. Interaktivní expozice ve Včelím světě v Hulicích osloví malé i velké. Kde jinde se vám poštěstí projít se obří replikou úlu? Kladný vztah k přírodě, ekologii a rukodělné výrobě vám předají v centru Botanicus neboli ve světě rostlin, bylinek a řemesel.

Trocha typicky dětské zábavy také neuškodí, koneckonců jsou prázdniny! Proložte výlety po středočeských zámcích a výstavách návštěvami klasických dětských center s rozmanitými atrakcemi. Společně strávený čas uteče závratným tempem ve Farmaparku Soběhrdy, kde si děti užijí mnoho zábavy na hřišti a přírodní stezce, v lanovém centru nebo v zoo se zvířaty z celého světa a úplně stejně čas poletí v Parku Mirakulum.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C