Zveme Vás na otevření naučné stezky a zvířecích přírůstků v zoo rekreačního areálu Vrchbělá

Slavnostní otevření naučné stezky seznamující návštěvníky se zajímavostmi a krásami fauny a flóry v oblasti Vrchbělá se uskuteční 15. června 2019. Současně budou pokřtěna dvě mláďata pštrosů emu, která se ve zdejší zoologické zahradě narodila v dubnu letošního roku.

Multifunkční, relaxační a sportovní areál Vrchbělá je ojedinělý jak širokou škálou volnočasových aktivit, které nabízí (cyklostezky, lanové centrum, dětské centrum, zoo, rozhledna, atd.), a zázemím (hotel, restaurace, kemp), tak krajinou, v níž se nachází. O to významnější událostí je otevření naučné stezky, která malým i dospělým návštěvníkům hravou a zábavnou formou představí zajímavosti ze zdejší zvířecí i rostlinné říše. Stezka funguje formou naučných tabulí umístěných volně po celém areálu a čítá deset stanovišť, přičemž na každém z nich je jedna cedule s uceleným odborným výkladem o jednom tématu. 

„Naučná stezka v areálu Vrchbělá přiblíží nejen dětským návštěvníkům přírodní krásy tohoto bývalého vojenského prostoru. Velká část území spadá pod CHKO Kokořínsko (Máchův kraj) a je rovněž chráněna jako Ptačí oblast. Jde o cenné přírodní území, jehož hodnota přesahuje hranice okresu. Setkáme se zde s druhy, které z naší přírody rychle mizí a jsou již téměř na pokraji vyhynutí. Paradoxně je to díky armádě, která se zde střídala už od dob Rakouska-Uherska, poté i za první republiky a dále až do devadesátých let minulého století. Poté území vojenské jednotky nadobro opustily. Zdejší krajina tak nikdy nesloužila zemědělským účelům a nikdy se zde nehnojilo. Vojáci sice využívali tuto plochu převážně jako střelnici a cvičiště, ale to přírodě – zvířatům ani rostlinám – neubližuje. A tak vzniklo zvláštní území, kterému přírodovědci říkají ‚Česká tajga‘. Je plné vřesovišť, ploch bez stromů i březových hájů. Sem tam na nás ještě v lese vykoukne bývalý vojenský bunkr, dráty nebo kabely trčící ze země na připomínku vojenské minulosti, ale jinak je to téměř neporušená přírodní rezervace, kde se zastavil čas,“ popisuje význam krajiny a stezky Bc. Jindřich Medek, vedoucí střediska Vrchbělá.

Druhou zásadní senzací, jež se v poslední době v areálu udála, bylo vylíhnutí dvou malých pštrosů emu. Na svět přišli 18. a 19. dubna, a protože zatím ještě nemají jméno, bude jejich křest spojen se slavnostním otevřením stezky a je naplánován rovněž na sobotu 15. června.

Celý program začne v 9 hodin ráno a bude probíhat v průběhu dopoledne.

Program otevření naučné stezky a křtu nových zvířecích přírůstků:

  • Zahájení a úvodní řeč u první tabule naučné stezky, seznámení se stezkou (vedení areálu, paní Milada Vrbová)
  • Přesun k zoo a zhlédnutí dalších tabulí naučné stezky 
  • Představení zoo a křest mláďat pštrosů emu
  • Dobrovolná kompletní prohlídka naučné stezky 
  • Dětská zábava – soutěže: poznávání ptáků podle hlasu; sestavování puzzlů stromu; kdo kde žije; motanice s motivy přírody
  • Možné zakoupení občerstvení u dětského hřiště 
  • Volná zábava
Bělá pod Bezdězem

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C