Rozhledna Bedřichova vyhlídka

Navštivte rozhlednu Bedřichova vyhlídka, čekají tu na vás hned dva úžasné zážitky. Nejdříve si vychutnáte nádherný výhled do polabské krajiny a poté si prohlédnete památník připomínající historicky výjimečnou událost – bitvu u Kolína, která mimo jiné rozhodla o budoucnosti habsburské monarchie.
Vyhlídka se nachází jihozápadně od obce Nová Ves I na vrcholu Bedřichova. Lákadlem této lokality je jak rozhledna, která je architektonicky zajímavým počinem, tak památník, jenž byl vystavěn, aby nebylo zapomenuto na zlomovou událost sedmileté války.
 
V bitvě, která se v těchto místech odehrála 18. června 1757, se střetla vojska habsburské monarchie s pruskou armádou krále Friedricha II. Prusové byli v krvavém střetu poraženi a ač byla Nová Ves ušetřena, vypráví se, že se v závěrečné fázi bitvy pruský král přesunul na nedaleký vrch a odtud rozdával rozkazy své armádě a poté řídil její ústup. Pomník bitvy u Kolína na vrchu Bedřichov byl zbudován v roce 1841 a v roce 2005 byl nově opatřen pamětní deskou vyhotovenou podle návrhu akademického sochaře Miloslava Smrkovského.
 
Rozhledna je přístupná celoročně, vstup je zdarma a vystoupáte na ni po 66 schodech. Dosahuje do výšky 14 metrů a výhled se naskýtá z plošiny umístěné ve více než 12 metrech.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Sobota 5.11.den 9 / 13°Cnoc 6 / 10°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 6.11.den 8 / 12°Cnoc 2 / 6°C
 
polojasno až zataženo
Pondělí 7.11.den 12 / 16°Cnoc 4 / 8°C