Řeka, která inspirovala velikána české vážně hudby Bedřicha Smetanu ke zkomponování symfonie tak překrásné, že dojímá už po generace a je obdivována laiky i profesionálními hudebníky, českými i zahraničními posluchači.

Drobný zurčící pramen vyvěrající z šumavské půdy. Potůček běžící po kamenech, blatech, hustými horskými lesy i háji v nížinách. Mladistvá a nezbedná říčka plynoucí dál jihočeskou krajinou, postupně sílí, stává se majestátní a mocnou, razí si cestu dál na sever, k Praze, kde jako vážná a široká protíná město, které muselo být spojeno mosty. Vítá ji Pražský hrad, zblízka ji obdivuje Národní divadlo a Vyšehrad. Teče dál, klidná, sebevědomá a velkolepá, až se u města Mělník setkává s Labem, odkud už dál putují spolu. Není divu, že se řeka tolika tváří stala předlohou skladateli, jehož význam dalece přesahuje naše hranice. Symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany se právem řadí mezi to nejlepší z české vážné hudby.
 
Kouzlo řeky přenesené do not a ztvárněné hudebními nástroji ocení milovníci umění, kouzlo reálné zase vodáci, sportovci, turisté, víkendoví výletníci a všichni, kteří si chtějí vychutnat společné nezapomenutelné chvíle naplněné aktivitou a zábavou. Vltavu je možné popsat jako 430 kilometrů zážitků. Od sjezdu na lodích a raftech, přes vyhlídkové plavby a pobavení na šlapadlech, až po ideální místa pro plavce, surfaře i rybáře – tato řeka je tu pro všechny bez rozdílu, na věku, fyzické zdatnosti ani druhu zálib nezáleží.
 
Také o oblíbenosti velkých přehrad nemůže být sporu. Vltavská kaskáda, soustava devíti přehrad, je unikátní objemem vody, kterou dokáže zadržet, a také množstvím aktivit, které lze v těchto končinách podnikat. Nejznámější Lipno, Orlík a Slapy jsou vyhledávanými turistickým destinacemi, ideální volbou pro letní víkendový výlet nebo delší prázdninové pobyty.
 
A jak seznámení se s divotvornou mocí Vltavy nejlépe zakončit? Z oblíbené vyhlídky samotného Bedřicha Smetany a za poslechu jeho symfonie. Smetanova vyhlídka, po skladateli pojmenovaná a zbudovaná na počest 150. výročí jeho narození, se nachází nad přehradou Štěchovice. Podle legendy ho právě toto místo inspirovalo k sepsání proslulé druhé symfonie Mé vlasti.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pro vodáky

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/

Kilometráž celé Vltavy, informace ke sjízdnosti, půjčovnách a tipy na trasu najdete na:

https://www.raft.cz/cechy/vltava.aspx?ID_reky=22 

Vltava - Slapy až Mělník

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Vltava

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Sobota 21.5.den 20 / 24°Cnoc 14 / 18°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 22.5.den 19 / 23°Cnoc 8 / 12°C
 
oblačno
Pondělí 23.5.den 22 / 26°Cnoc 7 / 11°C