Hřebeny a okolí

Brdském hřebeny se táhnou od pražské Zbraslavi na jihozápad směrem k vlastním Brdům. Z Prahy se dostanete k Hřebenům přes Mníšek pod Brdy do 50min.

Hřebeny nazývané také Hřebeny Brd nebo Brdské hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Nejvyšším vrchem Hřebenů je Písek. Dalším významným vrchem je Plešivec (654m).  Hřebeny jsou považovány za část pohoří Brdy. Brdy se táhnou od pražské Zbraslavi na jihozápad směrem k vlastním Brdům. Od roku 2009 je převážná část Hřebenů chráněná jako přírodní park Hřebeny. Celkové území Hřebenů je považováno 40km k údolí Litavky dále k obci Jince v okrese Příbram. V systematickém geomorfologickém členění však je jako Hřebeny označováno menší území o délce do 35km jihozápadní hranic s vlastními Brdy tvořena kolem toku říčky Chumary a dále vedeno směrem do sedla mezi Kuchyňkou a Studeným vrchem až k mokřinám pod Velkým Ždírcem a odtud na východ k Dobříši.

Brdy i Hřebeny jsou především tvořeny usazeninami starších prvohor. Kambria a ordovik.

Od roku 2009 je část Hřebenů chráněná jako přírodní park Hřebeny. Na území Hřebenů byly zřízeny tři přírodní rezervace: Kuchyňka, Hradec, Šance.

Celé území Hřebenů je veřejnosti volně přístupné a je vyhledáváno turisty a cyklisty, v zimě běžkaři. Známé Černolické skály nedaleko Prahy jsou využívány jako cvičný horolezecký terén.

Na hlavním hřebeni Hřebenů mezi vrchy Jistevník a Vrážky byla v okolí kóty 604,3 vybudována v letech 1981-1985 největší základna raket PVOS na československém území o rozloze 153ha, zrušena v roce 2001.

Hřebeny se dělí na dva okrsky. Studenskou vrchovinu a Kopaninskou vrchovinu.


Neurčeno

Hřebeny

Vodní doprava

Kategorie přístavů:
Vývaziště
Řeka / úsek:
Vltava VD Orlík
Říční km:
145,5
Břeh:
Pravý
Určení:
rekreační
Ochranná funkce:
ne
Provozovatel:
Povodí Vltavy, státní podnik

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Neděle 12.6.den 27 / 31°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Pondělí 13.6.den 20 / 24°Cnoc 13 / 17°C
 
oblačno
Úterý 14.6.den 20 / 24°Cnoc 7 / 11°C