Jizera je řekou protikladů. Je divoká a nespoutaná, náročná a zrádná, ale i mírná, klidná a přívětivá. Má tolik tváří a nálad, kolik si jen dovedete představit.

Jizera, pramenící v Jizerských horách, kterým dala jméno, dlouhá přes 160 kilometrů, je právem nazývána horskou řekou. Její první část s mnoha peřejemi je nezkrotná a téměř nesjízdná. Temné a tajemné lesy lemují její břehy a šedé, vodou ohlazené kameny zdobí prudký a svižný tok. Mladistvě a odhodlaně se vine krajinou až k Semilům, kde se uklidňuje a její ráz začíná být vodácky přátelštější.

Horní tok je pro rekreační a méně zdatné vodáky téměř nesjízdný, náročnost je opravdu extrémní a neměla by být brána na lehkou váhu. Snadněji zvládnutelný úsek začíná od již zmíněných Semil. Okolní terén je tak skvostný, až odvádí pozornost a vybízí k dlouhým pohledům na přírodní krásy namísto soustředění se na jízdu.

V této oblasti se také nachází naučná Riegrova stezka pojmenovaná po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Založena byla Klubem českých turistů a zbudování její staré části má své počátky již na konci 19. století. Stezka začínající v Železném Brodě vede skrz romantické jizerské údolí, skalnatým kaňonem, přes visutou lávku až do Semil.

Dramatické přírodní scenérie, kde se lesy střídají se skalisky, postupně nahradí údolí s břehy posetými vrbami a písčitými tůňkami, které zvou k oddechu po náročném fyzickém výkonu. Překrásné území Českého ráje je další částí, která stojí za sjezd. Od Železného Brodu se Jizera noří do hlubokých lesů, dále přetíná louky, krajinu téměř bez známek civilizace, ale zato s mnoha možnostmi ke koupání.

Až k Turnovu teče čilým proudem, zde se uklidní a stává se typickou nížinnou řekou s pomalým, klidnějším spádem. I zde se ale nachází mnoho nesjízdných jezů, které vodákům komplikují život. Jizera rozhodně nepatří mezi „snadné vodácké výzvy“.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pro vodáky

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/

Půjčovny na řece:

https://www.najizeru.cz/

https://www.sundiskfamily.cz/

https://lodekoza.cz/
Jizera

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Jizera

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 6.5.den 17 / 21°Cnoc 7 / 11°C
 
oblačno
Sobota 7.5.den 19 / 23°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Neděle 8.5.den 20 / 24°Cnoc 7 / 11°C