Když řeka a její břehy okouzlí spisovatele tak, že jejich atmosféru popisuje ve svých dílech, musí se jednat o výjimečný kraj. Řeč je samozřejmě o Berounce, obdivované a milované českým literátem Otou Pavlem.

Důstojná a poklidná, jemně zvlněná, choulící se ve stříbrné ranní mlze, plná ryb, lemovaná loukami i skalními stěnami, které přímo nutí ke klukovským rošťárnám a hrám. Není divu, že se krajina v okolí řeky Berounky vryla do paměti spisovatele a žurnalisty Oty Pavla tak silně, že ji nemohl ve svých románech a povídkách nevelebit, nemohl nevzpomínat na šťastné chvíle, které zde prožil, na zážitky už navždy chráněné v tichých tůňkách i zurčících jezech.

Berounka, největší levobřežní přítok Vltavy, měří necelých 140 kilometrů a vzniká v Plzni soutokem řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, přičemž za bod, od něhož se řeka jmenuje Berounka, je považován soutok Mže a Radbuzy v Plzni. Poskytuje hned několik druhů vyžití, nejen pro milovníky vodních sportů a vodní turistiky. Pro ty je ale bezesporu ideální volbou, jelikož její tok je téměř celý splavný a vhodný i pro začátečníky a rodiny s dětmi. Zejména malí, ale zajisté i velcí sportovci ocení přívětivé travnaté břehy a přístupná drobná jezírka vybízející k chvilkovému lenošení a oddechu při koupání.

Zajímavým lákadlem je také Vodácká naučná stezka, která se táhne podél řeky od Zvíkovce po Hlásnou Třebáň, měří 82 kilometrů a na 14 stanovištích s informačními tabulemi seznamuje se zajímavostmi o řece, okolní přírodě, geologii, paleontologii a historii.

Údolí řeky láká nejen malebnou krajinou, kde louky přechází v lesy a ty v dramatické skalní stěny, ale také několika významnými českými památkami. Za zmínku stojí například kdysi slavný hrad Krašov a – stále významný a vyhledávaný – hrad Křivoklát. Dál po toku se vodákům otevře strhující výhled na hrad Karlštejn, na jeho majestátní věž tyčící se do výše nad temnou hladinou. Takový pohled korunuje vodní pouť a jakákoliv námaha bude vmžiku zapomenuta.

V úvodu zmíněný spisovatel, novinář, sportovní fanoušek a reportér a oddaný rybář Ota Pavel je s řekou Berounkou neodmyslitelně spjatý natolik, že byl v její blízkosti zřízen památník, který seznamuje návštěvníky s pohnutým životním příběhem a dílem této důležité osobnosti české literatury. Slouží k tomu domek převozníka Proška v Luhu pod Branovem. Po prohlídce sbírek je nejlepší jen tak chvilku posedět na zápraží a nechat se ukolébat harmonií tohoto líbezného koutu středních Čech.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pro vodáky

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/

Půjčovny na řece:

http://www.dronte.cz/

https://www.vod-dog.cz/

http://www.pujcovnalodiplzen.cz/

http://www.ahoooj.cz/

http://www.lode-berounka.cz/

https://pujcovna-berounka.cz/

http://www.jokota.cz/


Berounka

Beroun, Beroun, 266 01

Telefon:+420 311 654 321
E-mail:mic@mkcberoun.cz
Web:www.infocentrumberoun.cz

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Berounka

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Sobota 14.5.den 23 / 27°Cnoc 8 / 12°C
 
plojasno až skoro jasno
Neděle 15.5.den 23 / 27°Cnoc 7 / 11°C
 
polojasno až zataženo
Pondělí 16.5.den 26 / 30°Cnoc 10 / 14°C