Na kole z Lysé nad Labem okolo dolní Jizery

Šumící bor lemující dolní tok Jizery je nejen za parných letních dnů oblíbeným místem vyjížděk cyklistů. Bonusem jsou koupání v oblíbené pískovně i návštěva kulturních památek. Pojedeme po silničkách a lesních cestách.

Výlet zahájíme i ukončíme u nádraží v Lysé nad Labem (možnost parkování), odkud je to po cyklotrase 0037 kousek do centra města (Muzeum Bedřicha Hrozného, barokní zámek s parkem a sochami, informační centrum). Stejná cyklotrasa nás dovede až do Staré Lysé, kde ji vyměníme za č. 0041. Nezapomeneme se podívat k baroknímu loveckému zámku Bon Repos. Poté přes Předměřice nad Jizerou a most přes Jizeru dorazíme do Kochánek, kde odbočíme vlevo na cyklotrasu 17 (Greenway Jizera), sledující zpovzdálí řeku až do Skorkova. Cyklotrasu 17 zde opustíme a vydáme se vlevo po cyklotrase 0039 k mostu přes dálnici (pozor na auta na nájezdu na most) k jednomu z nejoblíbenějších středočeských přírodních koupališť s názvem Lhota (též nudistická pláž). Odsud nás „naše“ cyklotrasa dovede k Labi, kde se vydáme proti proudu po Labské cyklotrase, vyznačené žlutomodrým pásovým značením. Brzy řeku opustíme a přes obec Borek a les přijedeme do Staré Boleslavi (centrum vpravo od nás, barokní poutní chrám s kovovým reliéfem Madony s dítětem, zvaným Palladium země české; na původním přemyslovském hradišti stojí cenný románský kostelík a kostel, kde byl zavražděn sv. Václav). V Brandýse nad Labem najdeme v Arnoldinovském domě na náměstí Oblastní muzeum Praha – východ a také nedalekou Brandýskou katovnu. Značení nás nasměruje do Káraného (v okolí se jímá pitná voda, u Labe úpravna), odkud budeme pokračovat po cyklotrase 0037/EuroVelo 4 borovými lesy k torzu eremitáže sv. Václava a dále podél železniční trati a okolo dostihového závodiště zpět do Lysé nad Labem.


Odkaz: https://mapy.cz/s/3kIIl

Související informace

Oblastní muzeum Praha-východ

Sídlo a stálá expozice muzea jsou umístěny v památkově chráněném, původně renesančním měšťanském domě, zvaném Arnoldinovský. Úvodní část je věnována přírodě Brandýska s přesahem do širší ekozóny středního Polabí a představí různé typy krajiny s jejich dochovanými biotopy. Prostor věnovaný archeologii na Brandýsku vám přiblíží historii tohoto oboru a nejzajímavější objevy v regionu, z nichž některé svým věhlasem a odborným významem překračují nejen oblast středních Čech, ale i České republiky. Etnografická část vám přiblíží každodenní život obyvatel tradiční zemědělské oblasti Brandýska v období konce 19. a první poloviny 20. století, seznámíte se rovněž s některými dnes už zanikajícími řemesly. Následující historická část je zaměřena na Starou Boleslav, která navždy zůstane spojena především s vraždou sv. Václava, nejvýznamnějšího světce a zemského patrona. Stará Boleslav je však také místem působení významných církevních institucí a místem mariánského kultu, spjatého s paladiem země české a poutním chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Expozice je vedle osoby a doby sv. Václava věnována i dalším duchovním památkám a tradicím města.

Zámek Liblice

Čtyřhvězdičkový barokní zámecký hotel Liblice nabízí komfortní ubytování s kapacitou 53 pokojů a 110 lůžek. K zámku Liblice se dostanete po dálnici D8, výjezd do Mělníka a dále po silnici č.16 na Mladou Boleslav.

Oblastní muzeum Praha-východ, Brandýs nad Labem Stará Boleslav

Muzeum sídlí v centru města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a spravuje celkem 5 historických objektů.
Lysá nad Labem

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Jizera

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C