Cyklovýlet na hrady a zámky na Jizeře

V údolí Jizery mezi Mnichovým Hradištěm a Mladou Boleslaví se ukrývají dvě působivé hradní zříceniny, jedinečný je mnichovohradišťský zámek, za návštěvu stojí i stále do krásy rozkvétající Mladá Boleslav. Zpět do výchozího místa se vrátíme vlakem. Trasu lze prodloužit do Benátek nad Jizerou a odtud po cyklotrase 8202 k železniční zastávce Zdětín.

Od nádraží v Mnichově Hradišti (lze tu i parkovat) pojedeme stále přímo ulicemi Jana Švermy, Svatopluka Čecha a Na Kamenci, kde odbočíme vpravo po cyklotrase 17 (Greenway Jizera). Projedeme městem ulicemi Studentskou, Palackého, tř. 1. máje a Zámeckou, abychom se opět napojili na cyklotrasu 17B. Vpravo míjíme rozlehlý zámek s honosným vybavením a několika návštěvnickými okruhy, společně s městským muzeem, které doporučujeme k návštěvě. Mimo jiné zde najdeme hrobku Albrechta z Valdštejna v přilehlém kapucínském klášteře a také pěkný park.

Při pokračování dále přejedeme řeku Jizeru. Již zdálky vidíme pivovar Klášter, jehož budovy stojí na místě zaniklého středověkého cisterciáckého kláštera, ke kterému můžeme odbočit krátkým stoupáním. Křížíme silnici 268 a odbočíme na cyklotrasu 241. V lese za Maníkovicemi vznikla u léčivého pramene v lokalitě Klokočka v údolí potoka Rokytky barokní kaple sv. Stapina a lázeňská budova, přestavěná na myslivnu. Z Malé Bělé můžeme odbočit do Bakova nad Jizerou (Muzeum Bakovska, Vodní mlýn - muzeum mlynářství), jinak odtud jedeme po cyklotrase č. 17, Greenway Jizera. Mineme nádraží v Bakově (železniční křižovatka), kousek za ním se za tratí zdvihají zříceniny hradu Zvířetice (pěkně upravená hradní věž s výhledy). 

Pokračujeme podél Jizery, za nádražím Debř se nad pravým břehem řeky ve svazích zdvihají pozůstatky hradu Michalovice (charakteristickou dominantou jeho zřícenin je silně nakloněné torzo válcové věže Putna, která se také někdy nazývá mladoboleslavskou Pisou). Cyklotrasa 17 nás dovede až pod hradby Mladé Boleslavi (plastika Jizera na náměstí, hrad s Muzeem Mladoboleslavska, Templ, informační centrum, Škoda Auto Muzeum, u letiště jižně od města moderní Letecké muzeum Metoděje Vlacha) a dále k mladoboleslavskému hlavnímu nádraží.


Mnichovo Hradiště

Web:https://mapy.cz/s/3kIAu

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Jizera

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C