Cyklovýlet z Kolína do Čelákovic po Labské stezce

Labská stezka od pramene Labe v Krkonoších po ústí řeky do Severního moře měří 1300 km. My si projedeme její středočeský úsek z Kolína do Čelákovic. Stezku také sledují železniční tratě, umožňující měnit nástupní a cílová místa. S běžnou dopravou se setkáme na této trase jen výjimečně.

Náš výlet zahájíme od nádraží v Kolíně (možnost parkování), kde se nedaleko nachází Veigertovský dům na Karlově náměstí, který je sídlem Regionálního muzea v Kolíně. Je zde možné shlédnout zajímavé expozice, ale také samotný Veigertovský dům, který prošel náročnou rekonstrukcí. Dále pojedeme po značené trase EV4 k vlakové zastávce Kolín zastávka. Tady se za točitým nájezdem na lávku přes trať dáme vlevo, po lávkách (přes Kmochův ostrov) přejedeme Labe a napojíme se na cyklistickou trasu č. 2 Labská (nedaleko je památník medvědů). 

Nyní pojedeme stále po pravém břehu řeky. Za atletickým stadionem zahneme vpravo a dále sledujeme dopravní značení pro cyklisty. Za závodní dráhou pro chrty v obci Brankovice se opět přiblížíme k řece. Mineme jez a stále pokračujeme rovně po značené cyklostezce až k přívozu Oseček. Tady se stočíme vpravo a přes lužní les (NPP Libický luh) dorazíme do Velkého Oseka. Čeká nás jízda po vyhrazením pruhu pro cyklisty podél silnice II/125, od níž se odpoutáme za obcí a po cyklostezce č. 4334 dojedeme až k obci Kanín. Zde odbočíme vlevo na trasu č. 4199 a následně přes most na řece Cidlině dojedeme do obce Libice nad Cidlinou (Pamětní síň Slavníkovské Libice, upravené základy hradiště Slavníkovců). 

Sledujeme značení, mineme soutok Labe a Cidliny (možnost občerstvení) a míříme k Poděbradům (zámek s Památníkem krále Jiřího, Polabské muzeum s expozicí Příběh Polabí, lázeňský park, kolonáda, informační centrum). Jedeme stále po pravém břehu řeky Labe do Nymburka (hradby, gotický chrám, Vlastivědné muzeum Nymburk, kde je umístěna expozice věnovaná světoznámému spisovateli Bohumilu Hrabalovi, informační centrum). Pozor – tato cesta bývá zejména v letních měsících velmi frekventovaná. Projedeme městem a po pár metrech stezka přechází na nezpevněnou polní cestu. Zejména po dešti se může stát, že některé části trasy mohou být hůře sjízdné. Po pravé straně mineme nevýraznou zříceninu hrádku Mydlovar (odbočka). Na přítomnost NPP Mydlovarský luh nás upozorní panely naučné stezky, opatrně překonáme provizorní kovovou lávku přes původní rameno meandru Labe, do kterého se vlévá vodoteč Farský potok. Zají­mavou zastávkou může být návštěva areálu Botanicus v Ostré (historická vesnice umění a řemesel, bylinné zahrady). 

Vrátíme se zpět k řece, podjedeme silniční most silnice č. II/272. Kdo chce, může odbočit po značené trase EV4 do centra města Lysá nad Labem (Muzeum Bedřicha Hrozného, barokní kostel, zámek, zahrady) a pak po stejné trase zpět k řece, podél které budeme pokračovat dále. Směrem k obci Byšičky (kruhové uspořádání domů, meandr starého Labe) se od řeky na chvíli vzdálíme a po pár kilometrech se k ní opět vrátíme (přes PR Káraný – Hrbáčkovy tůně). Dojedeme k lávce v Čelákovicích, po níž přejedeme řeku a po žluté turistické značce se vydáme do centra města (tvrz s městským muzeem, expozice koší­kářství) nebo po zelené dojedeme kolem areálu Kovohutí k železniční stanici Čelákovice Jiřina.


Vodní doprava

Řeka / úsek:
Labe

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Sobota 19.11.den -3 / 1°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno
Neděle 20.11.den -1 / 3°Cnoc -7 / -3°C
 
přeháňky
Pondělí 21.11.den 3 / 7°Cnoc -4 / 0°C