Cyklovýlet z Kolína do skanzenu v Kouřimi a zpět

Náročnější cyklovýlet Vám nabízí okružní trasa z Kolína do Kouřimi, kde na Vás čeká skanzen Muzeum lidových staveb a jedno z největších českých středověkých náměstí. Cestou si můžete prohlédnout Bedřichovu vyhlídku, renesanční zámek v Radimi a památník bitvy u Kolína v Křečhoři.

Od nádraží v Kolíně (možnost parkování) pojedeme po značené trase EV4 k vlakové zastávce Kolín zastávka. Tady po točitém nájezdu na lávku přes trať přejedeme pod areál Starého židovského hřbitova a dáme se vpravo po turistické zelené značce, která nás přivede podél břehu až do Klavar (bývalý areál mlýna, pila, zdymadlo). Cestou uvidíte starý meandr Labe. Od něj odbočíte vlevo a po zpevněné polní komunikaci po pravé straně dojedete rovně až k přejezdu železniční tratě u zastávky Nová Ves I. A dále stále rovně až k hlavní komunikaci č. 38. U kostela zahneme doprava a dostaneme se k přechodu pro chodce. Zde slezte z kola a převeďte jej na druhou stranu, následně opět odbočte doprava. Za pár metrů odbočíme mezi domy k místní komunikaci, na té odbočíme vlevo a potom stále rovně. 

Za Novou Vsí vystoupáme po asfaltové silnici k vodárně a za ní po lesní komunikaci na vrchol kopce Bedřichov (279 m) – během bitvy u Kolína roku 1757 zde měl pozorovatelnu pruský král Fridrich II der Grosse (Bedřich druhý Veliký). V současné době je zde nově vybudovaná rozhledna – tzv. Bedřichova vyhlídka o celkové výšce 14 m – vstup je zdarma, dále je zde pomník z roku 1842. Rakouské vítězství připomíná název obce Vítězov. Přes Velim (zkušební okruh železničních vozidel) a Cerhenice (dřevěné bludiště a vyhlídky) dospějeme na okraj Dobřichova, kde „naši“ cyklotrasu č. 0109 vyměníme za trasu č. 0125, cestou mineme žárové pohřebiště nazvané Píčhora, na kterém je umístěna minirozhledna, kde se Vám po zdolání kamenného schodiště otevře krásný výhled na Polabskou kotlinu. 

Dále nás trasa přivede do Radimi (renesanční zámek), Vrbčan Miškovic – dále pokračujeme po cyklotrase č. 0126 do obce Klášterní Skalice, kde vedle zámku užasnete nad 10 m vysokým a 4 m širokým gotickým pilířem, který je poslední památkou na kostelní chrám. Klenotnicí památek je Kouřim (Muzeum lidových staveb v Kouřimi s rozsáhlým skanzenem a na náměstí Muzeum Kouřimska, městské opevnění, goticko-renesanční zvonice, raně gotický kostel sv. Štěpána, hradiště). Zde se nachází náš hlavní cíl výletu, kde doporučujeme se na nějakou dobu pozastavit, navštívit některou z pamětihodností, anebo si na náměstí zajít na dobré jídlo.

Při cestě zpět pojedeme z náměstí po modré značce částečně terénním úsekem do Toušic. Komu by se nechtělo jet terénem, může využít jízdy po komunikaci č. 334 s odbočkou vpravo na Toušice. Dále opět po silnič­kách přes MlékoviceHorní (vpravo od trasy areál zahradní železnice „Zásmuska“) a Dolní Chvatliny Polní Voděrady (rekonstrukce původního zámečku) do Libodřic (přístupná tzv. Bauerova vila ve stylu českého kubismu od J. Gočára). Jedeme rovně do Chocenic, tam se dáme doprava a přijedeme do Křečhoře (velký památník bitvy u Kolína, daleké výhledy). Po prohlídce památníku pokračujeme stejným směrem a na křižovatce za obcí odbočíme rovně na polní asfaltovou komunikaci) do Štítar, odtud po žluté podél areálu nemocnice do centra Kolína, kde se nedaleko nachází Veigertovský dům na Karlově náměstí, který je sídlem Regionálního muzea v Kolíně. Zde je možné shlédnout zajímavé expozice, ale také samotný Veigertovský dům, který prošel náročnou rekonstrukcí (městská památková rezervace, katedrála sv. Bartoloměje, infocentrum). Pozor na dodržení směru jízdy. Kutnohorská ulice vede až k obchodnímu centru, odkud je již vidět budova nádraží.

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Labe

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Čtvrtek 16.3.den 6 / 10°Cnoc -5 / -1°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 17.3.den 12 / 16°Cnoc -1 / 3°C
 
polojasno až zataženo
Sobota 18.3.den 11 / 15°Cnoc 0 / 4°C