Cyklovýlet od Vltavy do královského města Slaný a zpět

Odbočení od Vltavy směrem podél Knovízského potoka nás zavede ovocnými sady až do Královského města Slaný, ze kterého se vydáme po proudu podél Bakovského potoka zpátky k Vltavě.

Začátkem i koncem okruhu je autobusové a vlakové nádraží v Kralupech nad Vltavou, ze kterého vyrazíme po červené turistické značce (nebo o kus dále po cyklostezce podél Zákolanského potoka). Zanedlouho odbočíme vlevo přes most přes Zákolanský potok a dále pokračujeme po cyklotrase č. 202 do Zeměchů, odkud pokračujeme kolem rybníků do Olovnice a Neuměřic. Na konci obce odbočíme vlevo a pokračujeme dále po cyklotrase č. 202 přes obce Kamenný most, Zvoleněves (tam se dámo vpravo), Osluchov a Žižice do Vítova, kde se za hlavní silnicí dostaneme do ovocných sadů. Ovocnými alejemi a nad místními vinicemi dojedeme až do města Slaný. 

V tomto královském městě se můžeme trochu zdržet, protože k vidění je toho tady více než dost. Klášter Nejsvětější trojice, historické centrum s kostelem sv. Gotharda, Velvarská brána, budova radnice a Piaristická kolej s kaplí zasnoubení panny Marie, kde v současnosti sídlí Vlastivědné muzeum a Městská knihovna. Krátká vyjížďka na Slánskou horu Vám poskytne pohled na město z jiné perspektivy, nebo se můžete zajet podívat na další chloubu města, nejstarší barokní repliku Božího hrobu v Čechách. Svoji návštěvu můžete zakončit v jednom ze dvou slánských pivovarů. 

Ze Slaného vyrazíme přes lesopark Háje, kde se opět napojíme na trasu č. 202 a po ní pokračujeme přes malebné Lidice u Otrub a dále pokračujeme do Drchkova, kde odbočíme po proudu Bakovského potoka do Beřovic, ze kterých kolem golfového areálu a přírodní památky Mokřiny u Beřovic dojedeme přes Hobšovice do Velvar. Zde je k vidění například kostel sv. Kateřiny, Pražská brána a rozlehlé historické náměstí

Z Velvar pokračujeme po zelené turistické značce přes malebnou vesničku Chržín, kolem zámku Sazená, který necháme po levé ruce a odbočíme z turistické značky vlevo. Podél Bakovského potoka dojedeme až do Nové Vsi a dále pokračujeme přes Nové a Staré Ouholice do Miřejovic, kde se u zdymadel dostáváme k Vltavě. 

Dále pokračujeme po Vltavské cyklotrase č. 7 (EV7, Vltavská) podél řeky do zámecké obce Nelahozeves, kde je k vidění kromě nádherného renesančního zámku také rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Podle něj se jmenuje i naučná stezka, která odtud kopíruje cyklotrasu a dovede nás zpět do Kralup nad Vltavou, kde podjedeme cyklistickou lávku a silniční most v centru města, hned se dáme doprava a dojedeme zpátky na nádraží, výchozí bod našeho výletu.

Kralupy nad Vltavou

Web:https://mapy.cz/s/letotezopu

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Vltava

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Neděle 7.8.den 22 / 26°Cnoc 11 / 15°C
 
plojasno až skoro jasno
Pondělí 8.8.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 9.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C