Velikonoční program na každém rohu. Přijeďte nasát velikonoční atmosféru do středních Čech

V bezprostřední blízkosti Prahy prožijete oslavy jara a naladíte se na velikonoční svátky. Střední Čechy lákají na velikonoční prohlídky hradů a zámků, výstavy s velikonoční tématikou a jarní přírodu. Od začátku dubna nabízí Středočeský kraj velikonoční program – ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojených s jarním obdobím a oslavou Velikonoc. Vyzkoušejte si pletení pomlázky, pečení jidášů a barvení kraslic.

Jaro na vsi lze zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. Do 28. dubna bude skanzen připomínat jarní zvyky našich předků. V celém areálu skanzenu se budou připomínat různé staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období život našich předků ve středním Polabí. Velikonoční zvyky budou připomínány ve „staročeské chalupě“, kde je i pomlázka o Pondělí velikonočním. K pomlázce se vztahuje také velká výstava kraslic, velikonočních dekorací a zvykoslovného pečiva ve výstavních prostorách bednárny – v přísálí a chodbě u staré školy.

Návštěvníci se mohou od 8. do 21. dubna v příbramském hornickém skanzenu seznámit s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Na výstavě Velikonoce v hornickém domku bude přichystáno tradiční předvádění velikonočních zvyků a obyčejů a zažít je lze všemi smysly. Chybět nebude vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba a samozřejmě možnost si vše vlastnoručně vyzkoušet – pletení pomlázek, zdobení perníčků, pečení jidášů, regionální zdobení vajíček nejrůznějšími technikami (vosk, vosková batika, vyškrabování, drátkování) a také přípravu a ochutnávku dobových pokrmů.

Na blížící se jarní svátky se můžete také naladit na výstavě v kladenském muzeu. Do 28. dubna zde probíhá výstava – Velikonoce na dobových pohlednicích. Jarní expozice představí více než stovku velikonočních pohledů od konce 19. století po 80. léta století minulého.

Správně se naladit na Velikonoce a možnost koupit si některé dekorace nabízí 14. dubna Muzeum T. G. Masaryka v Lánech, kde se koná Prodejní velikonoční výstava. V nabídce nebudou chybět velikonoční pomlázky, vajíčka, beránci, květinové dekorace, šperky a různé jiné zajímavé výrobky.

Ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojené s jarním obdobím a oslavou Velikonoc připravuje na období Velikonoc Skanzen Vysoký Chlumec. Od 15. dubna se návštěvníci seznámí s pletením pomlázek, výrobou ozdob z kukuřičného šustí nebo ze skleněných vinutých perel, dále se zhotovováním píšťal a píšťalek, vytvářením svíček z včelího vosku, výrobou keramiky, vyřezáváním dřevěných plastik a zdobení kraslic.

Na velikonoční svátky se chystají také v Kolíně. Ve čtvrtek 18. dubna proběhne Velikonoční trh. Stánky nabídnou návštěvníkům velikonoční dekorace, pomlázky, kraslice, květinové vazby, proutěné a dřevěné zboží, ručně točenou a malovanou keramiku, bohaté občerstvení a další nápadité zboží.

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě nabídnou návštěvníkům od 19. do 21. dubna opět pestrý program. Jako tradičně je možné si prohlédnout širokou nabídku zboží na velikonočním jarmarku, ochutnat mnoho velikonočních dobrot a užít si celodenní program na I. nádvoří. O hudební a taneční vystoupení se postarají folklórní soubory a kapela Klamovka. Děti zabaví divadlo a nebude chybět kejklíř Vojta Vrtek nebo Křivoklátský flašinetář. O víkendu (vždy ve 13 hodin) přijede na hrad kníže Fürstenberg s chotí a dětmi.

Během dubna se chystají speciální velikonoční prohlídky na zámku Loučeň v doprovodu člena knížecí rodiny. Na svátky jara se vrací na Loučeň Marie Thurn -Taxis Hohenlohe, která jako milovnice pohádek a dětí připravuje pro svá vnoučata, ale i všechny děti z okolí velikonoční oslavy. Její Jasnost dohlíží na jarní výzdobu zámku, úklid zámeckého parku, přípravu velikonočních vajíček, dárků pro děti a mnoha velikonočních dobrot.

Během velikonočního víkendu chystá sváteční prohlídky zámek Žleby. Během sváteční prohlídky s velikonočně laděným vyprávěním čekají na milovníky netradičních prohlídek slavnostně vyzdobené honosné interiéry prvního zámeckého okruhu. Kromě vyprávění o tradičních jarních zvyklostech se můžete těšit na ochutnávku v zámecké kuchyni, neotřelé jarní dekorace a zpestření v podobě bytostí z dávných časů, které potěší malé i velké návštěvníky.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Kostely chystají duchovní program ale i velikonoční koncerty. Neopakovatelnou atmosféru zažijete v basilice Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské v Příbrami, kde se rozezní varhany na Velikonoční pondělí během slavnostního koncertu. Tóny sváteční hudby se ponesou i v Kolíně v chrámu sv. Bartoloměje, kde se 21. dubna uskuteční tradiční velikonoční koncert. Zazní skladby světových barokních skladatelů.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C