Přírodní památka Slánská hora tvoří již na první pohled přirozenou dominantu města Slaný a okolní krajiny.

Slánská hora leží v nadmořské výšce 330,1m, geomorfologicky je součástí Pražské plošiny. Spolu s Vinařickou horou je nejjižnějším výběžkem sopečného pásma Českého středohoří. Vrchol hory se tyčí ve výšce 70m nad údolím Červeného potoka kousek od středu města. Za přírodní památku byla hora vyhlášena v únoru 1998.

 Většinu svahů hory pokrývá smíšený les, pro skály je typická sloupcová odlučnost. Z hlediska botanické klasifikace je Slánská hora zajímavá vrcholovou skalní stepí s teplomilnou vegetací.V jižním svahu byl v minulosti lom. V bizarně tvarovaných čedičových skalách na severním a západním úbočí jsou malé puklinové jeskyně. Zde v minulosti vyvěraly dva slané prameny, od kterých se odvozuje název města Slaný.

Z rozmanitých zástupců fauny žijí na Slánské hoře například  veverky, myšice, z ptáků poštolky, drozdi, červenky, sovy, slavíci a objevují se tady vzácné druhy netopýrů.

V jihovýchodní části hory se v minulosti prováděly archeologické vykopávky, které prokázaly starodávné osídlení trvající téměř 5000 let. Z významných kultur tu byly nalezeny artefakty kultury eneolotické ( polovina 4.tisíciletí př.n.l.) a únětické kultury doby bronzové(počátek 2.tisíciletí př.n.l.). Poslední archeologický výzkum před postupujícím kamenolomem probíhal na Slánské hoře v letech 1955 až 1964, dnes již je tato část hory kamenolomem zcela zničena.

Na vrcholu hory stojí tři kříže z roku 1662 jako symboly utrpení obyvatel města v dobách třicetileté války.

Pro odvážné zdatné turisty je na Slánské hoře  tzv.Via ferrata Spirála je jednou ze 6-ti krátkých jištěných cest na Slánské hoře v blízkosti centra města. Nástup na ferratu se nachází na levé straně. 


Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 28.6.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
přeháňky nebo bouřky
Středa 29.6.den 27 / 31°Cnoc 16 / 20°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 30.6.den 26 / 30°Cnoc 13 / 17°C