Hrad Týnec nad Sázavou

Vznik hradu v Týnci nad Sázavou je zahalený tajemstvím, ale vzhledem k nákladnosti a monumentálnosti stavby musela být jejím prvním majitelem významná osobnost tehdejší vládnoucí třídy, možná i samotný panovník. Do současnosti se z původní stavby z 11. století dochovala románská rotunda a hradní hláska.
Původně stála na místě hradu dřevěná stavba, později nahrazená kamenným objektem s románskou rotundou. I přesto, že se do současnosti dochovaly jen části kdysi velkolepého sídla, je zřejmé, že šlo o majetek velmi význačné osoby. Jádro areálu tvořily tři objekty – rotunda, hláska a palác. Kolem roku 1300 byl areál rozšířen o dvě nádvoří a hospodářské budovy a obehnán hradbami, starší budovy byly doplněny o raně gotické stavebními prvky. Hrad plnil také strážní funkci – posádka, jež tu sídlila, zajišťovala poklidný průchod kupců, kteří se svým zbožím putovali po zdejší obchodní cestě.
 
Na hradě po dobu jeho existence pobývalo a vládlo mnoho pánů. Jeho slavná éra skončila poté, co přestal být sídlem vrchnosti. Postupný úpadek završil požár v roce 1654. Do částečně obyvatelné podoby uvedla týnecký hrad až hraběnka Marie Anna O'Kellyová. Jeho další osud výrazně ovlivnil rozmach výroby produktů z keramiky odehrávající se na přelomu 18. a 19. století. První manufakturu specializovanou na zboží z kameniny založil hrabě František Josef z Vrtby a nacházela se přímo v prostorách hradu. Až později byla přesunuta do nově postavené továrny. Dnes vzácnou starobylou památku spravuje Církev československá husitská a v domku vedle věže sídlí městské muzeum prezentující sbírky keramických výrobků a archeologických nálezů z okolí. 

Zajímavost

Týnecký hrad obývá velmi neobvyklý nájemník – netopýr velký! Kolonie netopýrů se dříve ukrývala na půdě nedalekého kostela, ale poté, co byla jeho střecha opravena, museli si netopýři najít jiné útočiště. Za své nové bydliště si vybrali hradní věž a vůbec jim nevadí, že se jim v létě po domě prochází desítky návštěvníků.
 

Týnec nad Sázavou

Nádvoří Hodějovského 48, Týnec nad Sázavou

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C