Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum, zpočátku městské, bylo založeno v roce 1891 z podnětu jílovského občana Leopolda Čiháka, který pro tento účel věnoval městu svou vlastní sbírku písemností a trojrozměrných předmětů. Dům Mince, ve kterém muzeum sídlí, patří mezi čtyři nejstarší budovy ve městě. Již v roce 1420 zde sídlil horní úřad. Odtud bylo řízeno dolování v okolí města a také se zde odevzdávaly daně ve formě zlata. Proslulým se tento dům stal i díky svým známým majitelům, jako byl například dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Eduard Kelley.

Muzeum, zpočátku městské, bylo založeno v roce 1891 z podnětu jílovského občana Leopolda Čiháka, který pro tento účel věnoval městu svou vlastní sbírku písemností a trojrozměrných předmětů. Dům Mince, ve kterém muzeum sídlí, patří mezi čtyři nejstarší budovy ve městě. Do roku 1420 zde sídlil horní úřad. Odtud bylo řízeno dolování v okolí města a také se zde vybírala urbura – daň z vydobytého zlata, náležící panovníkovi. Proslulým se tento dům stal i díky svým známým majitelům, jako byl například dvorní alchymista císaře Rudolfa II., Eduard Kelley.

V současné době má muzeum čtyři stálé expozice: Těžba a zpracování zlata, Ora et labora, Historie regionu a Příroda a tramping Posázaví. První z nich představuje hlavní naleziště zlata v České republice, způsoby jeho zpracování a využití. Součástí expozice je venkovní rýžování zlata ze štěrku dovezeného ze zlatonosné řeky Sázavy. Expozice Ora et labora je věnována bohaté a pohnuté historii ostrovského kláštera, založeného v roce 999. Další část expozice se vztahuje k osídlení Jílovska od 15. stol. až po začátek 20. století. Expozice trampingu mapuje historii a současnost fenoménu trampování. Mimo stálých expozic muzeum pořádá výstavy z různých oborů, doprovodné programy (vánoční a velikonoční předváděcí dny, muzejní potlach, přednášky, koncerty a další) a programy pro školy.

Muzejní štoly

Muzeum provozuje tři štoly na zlato, z nichž se těžilo jen ve dvou v Dolním Studeném. Halíře jsou průzkumná štola z 20. stol., která patří k významným odkazům našeho kulturního dědictví. Štoly se nacházejí v malebném okolí města a dvě z nich (štola sv. Josefa a štola sv. Antonína Paduánského ) jsou pak na značených turistických trasách a na naučné stezce „Jílovské zlaté doly".

Štola sv. Josefa

Představuje nejstarší těžbu zlata z předhusitského období. Návštěvnický okruh ukazuje typické středověké důlní dílo ražené pomocí želízka a mlátku. Trasa vede v šikmých profilech a ukazuje staré dobývky, překop, zatopená úklonná hloubení i zával.

Štola sv. Antonína Paduánského

Naposledy využívaná v letech 17531754. Zpřístupněná část vede ve dvou úrovních, spojených systémem žebříků a povalů v úklonném komíně. Štola není elektrifikována, proto návštěvníci dostanou důlní lampy. Prohlídka štoly tak jistě patří k nevšedním turistickým zážitkům.

Štola Halíře

Moderním způsobem ražená 270 m dlouhá štola se čtyřmi překopy představuje pozůstatek po rozsáhlých průzkumných pracích prováděných v jílovském revíru ve druhé polovině 20. stol. Jako jediná umožňuje pohyb návštěvníků na invalidních vozících.Jílové u Prahy

Masarykovo náměstí 16, Jílové u Prahy, 254 01

Telefon:+420 241 950 791
E-mail:info@muzeumjilove.cz
Web:http://www.muzeumjilove.cz/

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Červen - Srpen Po - zavřeno
Út - Pá 9:00 - 17:00 otevřeno
So - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Září - Květen Po - zavřeno
Út - Ne 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné do budovy muzea
Plné vstupné:50,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:30,00 KČ
Rodinné vstupné:140,00 KČ
Dětské vstupné:6,00 KČ
Dětské vstupné:615,00 KČ pro děti do 30 let
Studentské vstupné:30,00 KČ
Seniorské vstupné:65,00 KČ pro osoby nad 30 let
Fotografování:30,00 KČ
pro školky (prohlídka skupina): Kč 10,- / dítě pro školy (prohlídka muzea s průvodcem + dle dohody pracovní list/tvůrčí dílna/rýžování/přednáška) : Kč 50,- / žák Vzdělávací programy pro školy: Kč 80,-/žák Vstup zahrnuje všechny stálé expozice, v letních měsících pak rýžování zlata na nádvoří. Poslední prohlídka 30 minut před koncem otevírací doby.
Vstupné na zvláštní akce (předváděcí dny):
Plné vstupné:50,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:30,00 KČ
Poznámka:pro školky (prohlídka skupina): Kč 10,- / dítě pro školy (prohlídka muzea s průvodcem + dle dohody pracovní list/tvůrčí dílna/rýžování/přednáška) : Kč 50,- / žák Vzdělávací programy pro školy: Kč 80,-/žák Vstup zahrnuje všechny stálé expozice, v letních měsících pak rýžování zlata na nádvoří. Poslední prohlídka 30 minut před koncem otevírací doby.
Vstupné do štoly Halíře, štoly sv. Josefa nebo sv. A. Paduánského
Plné vstupné:100,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:60,00 KČ
Rodinné vstupné:250,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:15,00 KČ pro děti do 60 let
Studentské vstupné:60,00 KČ
Trojštola – Vstupné do všech tří štol platné po celou sezonu
Plné vstupné:240,00 KČ
Dětské vstupné:140,00 KČ pro děti do 15 let
Mimo otevírací dobu jen na objednávku za jednorázový příplatek 300 Kč + vstupné/osoba. Z meteorologických důvodů (sněhová kalamita, silné mrazy) nebo z důvodů technických může být prohlídka štoly odřeknuta.
16.7.2022 14:00

Jurkovič Open Air

Letos proběhne již sedmý ročník tradičního jílovského hudebního festivalu. Poprvé se však v den jeho konání na muzejním nádvoří objeví druhé podium! Navíc budou v prostorách muzea na počest Petera Jurkoviče vystaveny autorské designové elektrické kytary.
Všechny akce

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 8.6.den 24 / 28°Cnoc 14 / 18°C
 
přeháňky
Čtvrtek 9.6.den 17 / 21°Cnoc 11 / 15°C
 
Pátek 10.6.den / °Cnoc / °C