Nalaďte se na jaro, střední Čechy zvou k návštěvě jarních akcí

Začínající jaro si můžete užít na masopustním veselí, velikonoční oslavě nebo třeba zajímavé výstavě. Nechte se inspirovat tipy, kam v bezprostřední blízkosti Prahy vyrazit a kde prožít oslavy jara a naladit se nejen na velikonoční svátky. Střední Čechy lákají na masopustní veselí, prohlídky hradů a zámků, výstavy s velikonoční tématikou, gastronomické zážitky i jarní přírodu.

První březnový víkend se odehrají závěrečné oslavy masopustu. Masopustní průvod s postavou Laufra doprovázený hudbou a tancem obejde historické domy ve Skanzenu Kouřim 3. března. Návštěvníci se dozvědí o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování, a dalších zvycích. Podávat se budou masopustní koblihy z běžného i z hrachového těsta podle receptu ze 17. století, děti i dospělí si vyzkouší výrobu krepových růžiček, masopustních masek z papíru či výrobu malého vozembouchu. Nebude chybět ani zabijačka. Tradiční masopustní průvod městem nebude chybět ani v Mělníku a v Zadní Třebáni.

S blížícími se Velikonocemi lákají střední Čechy na velikonoční prohlídky hradů a zámků, výstavy s velikonoční tématikou, gastronomické zážitky i jarní přírodu. Od konce března nabízí středočeské skanzeny velikonoční program. Užít si můžete ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojených s jarním obdobím a oslavou Velikonoc. Vyzkoušejte si pletení pomlázky, pečení jidášů, zdobení perníčků, ale i barvení kraslic a řezbářské práce. 

Velikonoce pomalu přicházejí i do středočeských měst a obcí. Nechte se okouzlit středočeskými zámky, které chystají jarní programy. Velikonoční speciální prohlídky budou na zámku Žleby a Loučeň. Chybět nebudou řehtačkové průvody, ukázky starých řemesel i ochutnávka tradičních velikonočních pochoutek.

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 20. do 24. března také na výstavišti v Lysé nad Labem. Koná se tam již padesáté pokračování největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události - Veletrh Zemědělec. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku. Vystavené rostlinky si lze i zakoupit a zvelebit si s nimi svou zahradu.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C