Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je výjimečný hned z několika důvodů. Jedním z nich je kontrast jeho zevnějšku s vnitřním vybavením – zvenku strohá gotická stavba ukrývá zdobné zámecké interiéry. Důvodem dalším jsou vlastnické poměry – sídlo přísluší již téměř osm století potomkům jeho zakladatele, Zdeslava z rodu Divišovců, pána ze Sternberga.
Zdeslav, jehož erb se zlatou hvězdou dal hradu zbudovanému v letech 1241–1242 jméno, přijal přídomek „ze Sternberga“ hned poté, co bylo jeho vysněné a velkolepé dílo dokončeno. Majitel středověkého raně gotického sídla se vyznamenal v bitvě proti vojskům uherského krále a za své zásluhy byl odměněn samotným panovníkem Přemyslem Otakarem II. – obdržel rozsáhlá území na severní Moravě, kde nechal postavit hrad druhý, moravský Šternberk. I tento objekt dodnes stojí a patří mezi cenné české památky.
 
První velká pohroma postihla hrad až po husitských válkách – královské vojenské oddíly ho dobyly a značně poničily. Drtivá porážka zaviněná také nedostačujícím obranným systémem si vyžádala rozsáhlé stavební úpravy v pozdně gotickém slohu. Velký důraz byl kladen na zlepšení opevnění, byla vybudována mohutná obranná věž a strategicky situovaná bašta. K další velké rekonstrukci, tentokrát ve stylu raného baroka, došlo v 60. letech 17. století. Bylo třeba proměnit neútulné komnaty na pohodlnější a dekorativnější salony odpovídající tehdejšímu vkusu a nárokům. Renovace se ale nedotkla exteriéru, díky čemuž zůstal venkovní středověký charakter hradu zachován.
 
Poté přišlo období, kdy zde po více než sto třicet let pobývali příslušníci cizí mladé šlechty, až se roku 1841 sídlo opět vrátilo do rukou Sternbergů. Hrad byl v té době téměř prázdný, nevybavený nábytkem, a tak zde po několik desetiletí téměř nikdo nebydlel. Počátkem 20. století byly interiéry znovu uvedeny do obyvatelného stavu, ale ani tentokrát se venkovní vzhled nezměnil. Po komunistickém puči přišlo vyvlastnění a tehdejší vlastník, Jiří Sternberg, byl ustanoven správcem. Svým právoplatným majitelům byl Český Šternberk vrácen roku 1992 a nyní patří již dvacáté generaci potomků zakladatele.

Zajímavost

Na Českém Šternberku mají unikátní rozhlednu – okolní krajina se tu pozoruje z „hladomorny“! Tak se říká výše zmíněné předsunuté baště, součásti propracovaného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století. V mohutné centrální věži se nachází temné přízemí, jež sloužilo jako skladiště potravin a munice. Pevnost totiž nebyla spojena s hradem, a tak byla posádka v případě obležení odkázána pouze na vlastní zásoby. Krásný výhled se naskýtá z horní plošiny, na níž vede točité schodiště.

Související informace

Hotel & Resort Zámek Ratměřice

Hotel & Resort se nachází přímo na Zámku Ratměřice v blízkosti Benešova a je obklopen parkem s nádhernými stromy sekvoji

Na kole z Kolína na Český Šternberk

Hrad Český Šternberk má neuvěřitelnou historii v tom, že ho dnes vlastní stejný rod, který ho v polovině 13. založil – Sternbergové. Mohutné raně gotické sídlo shlíží hrdě na řeku Sázavu, protože jeho zachovalá velkolepost přečkala staletí. Stále můžete obdivovat rozlehlý hradní areál, který je chloubou tehdejšího opevňovacího stavitelství, stejně jako honosné interiéry, odrážející stav po raně barokních úpravách. Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, z nichž vyniká úchvatný Rytířský sál. Za pozornost stojí také barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem.

Pěšky z Kácova na Český Šternberk

Hrad Český Šternberk má neuvěřitelnou historii v tom, že ho dnes vlastní stejný rod, který ho v polovině 13. století založil – Sternbergové. Mohutný raně gotický hrad shlíží hrdě na řeku Sázavu, protože jeho zachovalá velkolepost přečkala staletí. Stále můžete obdivovat rozlehlé sídlo, které je chloubou tehdejšího opevňovacího stavitelství, stejně jako honosné interiéry, odrážející stav po raně barokních úpravách. Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, z nichž vyniká úchvatný Rytířský sál. Za pozornost stojí také barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem.

Hrady a zříceniny hradů: hrady

Český Šternberk

Český Šternberk 1

Telefon:+420 317 855 101
E-mail:hrad@zsternberg.cz
Web:www.hradceskysternberk.cz

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Duben So - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Květen Út - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Červen Út - Pá 9:00 - 17:00 otevřeno
So - Ne 9:00 - 18:00 otevřeno
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 18:00 otevřeno
Září Út - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Říjen So - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Český výklad hrad Č. Šternberk 50 min.
Plné vstupné:150,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:100,00 KČ
Rodinné vstupné:400,00 KČ
Dětské vstupné:100,00 KČ pro děti do 15 let
Studentské vstupné:100,00 KČ
Seniorské vstupné:100,00 KČ pro osoby nad 60 let
Fotografování a natáčení na videokameru je povoleno po zakoupení licence Psi ani jiná zvířata do expozice hradu nesmějí Vstupné pro ZTP a doprovod ZTP do 18 let zdarma ZTP starší 18 let 100 Kč ZTP/P zdarma průvodci ZTP/P 100 Kč Noční prohlídka prohlídka začínající po termínu vyhrazeném pro poslední prohlídku pouze na objednání minimálně 10 osob 300 Kč/os.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Pondělí 25.9.den 20 / 24°Cnoc 8 / 12°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 26.9.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C
 
polojasno až zataženo
Středa 27.9.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C