Jílové u Prahy vzniklo na místě starých hornických osad , které vyrostly po objevení zdejších zlatých ložisek.

V průběhu staletí postihlo město několik požárů, kterým podlehly i cenné listiny a dokumenty, dá se dnes pouze na základě nepřímých důkazů usuzovat, že město existovalo již ve 13. století. Naleziště zlata v Jílovém bylo důvodem proč císař Karel IV. potvrdil kolem roku 1350 Jílové jako královské město s řadou práv a výsad. Také vůli zlatu tu v roce 1590 zakoupil několik domů Edward Kelley, dvorní alchymista Rudolfa II. Tady v Jílovém pracoval na vynálezu elixíru mládí. Mimo jiné mu patřil i dům Mince na náměstí kde je dnes Regionální muzeum s expozicemi o místní těžbě zlata.  Během husitských válek těžba upadala a obnovena až byla za vlády Ladislava Jagellonského. Podle střízlivých odhadů vydaly zdejší doly celkem 11 tun cenného kovu.

V současné době se v Jílovém vzácný kov již netěží, ale návštěvníci mohou shlédnout tři zdejší štoly  - sv.Josef, Antonín Paduánský a Halíř v rámci návštěvy Regionálního muzea, které doly spravuje. Po prohlídce štol město nabízí k vidění ještě památkovou zónu s nejstarší budovou ve městě kostelem sv. Vojtěcha z 1.poloviny 13. století nebo radnici postavenou na místě bývalé tvrze.

V blízkosti Jílového u Prahy je možné navštívit kamenný viadukt Žampach na roklí zvanou Kocour, který je součástí Posázavského Pacifiku na úseku Praha Skochovice. V létě je tady pro  milovníky koupání, rybolovu a procházek řeka Sázava. V nedalekých Horních Požárech je lovecký zámeček, který  využíval Ferdinand d'Este .

Jílové u Prahy

IC Regionální muzeum, Masarykovo náměstí 16, Jílové u Prahy, 254 01

Telefon:+420 241 950 791
E-mail:info@muzeumjilove.cz
Web:www.muzeumjilove.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Neděle 26.3.den 11 / 15°Cnoc 4 / 8°C
 
sněhové přeháňky
Pondělí 27.3.den 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno
Úterý 28.3.den 3 / 7°Cnoc -3 / 1°C