Město Český Brod

Za svůj vnik vděčí Český Brod dvěma pražským biskupům – první založil trhovou osadu na význačné obchodní stezce a druhý tuto osadu povýšil na město. Proto se Českému Brodu ze začátku říkalo Biskupský Brod, soudobý název se začal používat až od 14. století. Mezi nejvzácnější památky patří částečně dochované středověké hradby a chrám sv. Gotharda.
Poloha Českého Brodu nebyla zvolena náhodou – ve středověku tudy vedla rušná obchodní cesta spojující Prahu s jižní a východní Evropou. V této strategicky výhodné lokalitě založil pravděpodobně pražský biskup Jan I. mezi léty 1134–1139 trhovou osadu. Po polovině 13. století povýšil jiný pražský biskup, Jan III. z Dražic, osadu na město známé pod názvem Biskupský Brod. Pojmenování Český Brod se užívalo až od 14. století. Díky svému dobrému umístění těžilo město z cestovního ruchu a stalo se rušným tržním, ubytovacím, ale i zemědělským střediskem. Proslulými se stali především místní pivovarníci. V současné době na tuto dávnou tradici navazuje nedaleký Kounický pivovar. Na svobodné královské město povýšil Český Brod roku 1437 císař Zikmund Lucemburský.
 
Český Brod je jedním z mála středočeských měst, kde se alespoň částečně dochovaly středověké hradby i s baštami. Prý arcibiskup Arnošt z Pardubic nařídil, aby původní palisádovou hradbu nahradila kamenná. Mezi další hodnotné pamětihodnosti patří gotický a později barokně upravený chrám sv. Gotharda, gotická zvonice a novorenesanční budova Podlipanského muzea.

Zajímavost

Pod historickými domy v centru města se rozprostírá starobylé gotické sklepení nazývané českobrodské podzemí. V dávné minulosti mohly tyto sklepy a chodby sloužit jako úkryt v případě napadení nepřáteli nebo jako sklady potravin. Po velkém rozmachu pivovarnictví ve 14. století se zde skladovalo pivo a suroviny potřebné k jeho výrobě. Od roku 1993 je část podzemních prostor zpřístupněna veřejnosti.

Český Brod

Centrum vzdělávání, informací a kultury p.o. Informační centrum, Náměstí Arnošta z Pardubic 1, Český Brod, 282 01

Telefon:+420 321 612 218
+420 321 612 219
GSM:+420 730 870 954
E-mail:cvik@cvik.info
info@cesbrod.cz
Web:www.cesbrod.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C