Řeka Labe, pojmenovaná v dávných dobách Kelty, putuje českými horami, nížinami, vesnicemi i městy, přes hranice a dál Německem až k mořských břehům.


Labe, střední rod… Proč by to mělo být podstatné? Zajímavostí je, že se jedná téměř o jedinou českou řeku, která nemá svůj název v ženském rodě. Označení pochází od Keltů, původně znělo "elb" neboli „velká řeka“. Velká, to bezesporu je! Patří mezi jednu z největších a nejdůležitějších nejen v Čechách, ale v celé Evropě. Pramení v Krkonoších v místě zvaném Labská louka a protíná několik českých krajů, u města Mělník vezme pod svá křídla další český veletok, Vltavu. Ač delší a v těchto místech silnější, Labe zůstává Labem a Vltava se musí podvolit a přijmout úlohu přítoku.

Díky své délce a tedy i rozmanitosti krajin, kterými protéká, nabízí tolik možností vyžití a volnočasových aktivit, až je téměř nemožné vybrat si, co na její hladině a v jejím okolí podniknout. Horní tok vyhledávají vodáci, cyklisté brázdí stezky podél břehů, kde míjejí zadumané rybáře. Mnoho lodí kotví v německých přístavech, odpočívají před náročnými cestami, na kterých musí vyměnit vodu sladkou za slanou, rozloučit se s říčními racky a opustit evropský kontinent.

Labe nabízí skutečně něco pro každého. A to ještě předtím, než překročí naše hranice! Co třeba vyrazit na túru v oblasti našich nejvyšších hor a pozorovat, jak tok postupně sílí? Nebo sjet peřeje na raftu či brázdit klidnější úseky na kánoi? Povahy, které preferují spíše relaxační aktivity před adrenalinovými zážitky, osloví spíše oblast Polabí – kraj procházek a nenáročných projížděk na kolech, oblíbená destinace rodinných výletů. Polabská nížina přímo vybízí k posezení na březích, k pozorování ukolébávajících, líně se převalujících vlnek, k sladkému lenošení a k vychutnání si vzácných chvilek nicnedělání.

Prozkoumat kouzlo řeky z úplně jiného úhlu pohledu může každý, kdo se rozhodne nastoupit na palubu jedné z mnoha výletních lodí. Mezi dalšími důkazy pestré nabídky aktivit v těchto místech jmenujme například zoologickou zahradu v Chlebech, vodní atrakce v kolínském aquaparku, hrad Kokořín a zámek a vinice ve městě Mělník, v místě, kde se setkávají naše dvě nejmocnější řeky.

A co Labe ještě dokáže? Upozornit na úplně obyčejný ale tak často opomíjený fakt a to, že voda je životodárná, léčivá. A kde takové poznání cvrnkne každého do nosu nejcitelněji? V lázeňském městě Poděbrady! Při procházce po kolonádě, po ochutnání přírodní minerální vody Poděbradky, ale i na říčních březích. Bez vody a jejích darů to zkrátka a dobře nejde, proto bychom si měli tohoto živlu vážit, nebrat ho jako úplnou samozřejmost a oceňovat krásy a rozmanitost řek, jako je Labe.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pro vodáky

Středočeský kraj pokrývá úsek Labe od Kojic 936,7 ř.km až po Horní Počaply 825,3 ř.km.

Kilometráž celého Labe, informace ke sjízdnosti a půjčovnách najdete na:

https://www.raft.cz/cechy/labe.aspx?ID_reky=8&kilo=kilom

Užitečné odkazy pro vodáky:

https://www.vodackanavigace.cz/


Řeka Mrlina

Plánované akce –  pravidelné odemykání Mrliny se koná v dubnu.

Zapůjčení plavidla zajišťuje firma Dronte. Spolupořadatelem je Labská stezka a.s.

Více o akci:

http://www.dronte.cz/cs/vodacke-akce/mrlina/148-odemykani-2019

https://www.raft.cz/cechy/mrlina.aspx

https://www.padlo.cz/clanky/908/jarni-cidlina-a-mrlina.html

https://www.kudyznudy.cz/akce/odemykani-mrliny-a-labe
Vodní doprava

Řeka / úsek:
Labe

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Neděle 26.6.den 27 / 31°Cnoc 12 / 16°C
 
plojasno až skoro jasno
Pondělí 27.6.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
Úterý 28.6.den / °Cnoc / °C