Zlatá řeka – tak je přezdívána Sázava, řeka oblíbená vodáky a trampy, kteří jí tak začali říkat, protože…

Bohužel ne proto, že by se zde rýžovalo zlato, vypukla zlatá horečka a břehy byly obsypány odhodlanými hledači rychlého zbohatnutí. Hon za ziskem se zde nekonal a ani místo, kde se vzácný kov skutečně těží – v Jílovém u Prahy – není důvodem, proč se Sázavě takto přezdívá. Název má méně poetický (nebo spíše méně zištný?) původ… Sázava si ho vysloužila proto, že je její dno pokryté jílem a ten barví vodu do zlatova. Při pohledu z výšky se opravdu zdá, jako by se malebnou Vysočinou a Středočeským krajem vinula zlatá zvlněná stuha.

I když se při návštěvě zdejšího okolí nezbohatne, výlet do Posázaví i tak stojí za to! Nadchne především vodáky, kteří ocení jak její splavnost (za příznivých podmínek až 90% z celé délky), tak zázemí, jež je pro ně k dispozici na březích. Kempy, tábořiště a půjčovny lodí se nachází nejčastěji na dolním a středním toku. Zdatní sportovci si užívají divočejší úseky s peřejemi, ti méně odvážní a rodiny s dětmi zase ocení klidnější části, především pak trasu z Čerčan do Týnce.

Sázava láká vodáky i výletníky nejen krásnou přírodou a zázemím, ale také množstvím památek, které se v okolí nacházejí. Na temně zlatavé hloubky shlíží Sázavský klášter, jedno z nejpozoruhodnějších poutních míst v Čechách, později přebudováno na zámecké sídlo. I tak ale zůstalo prodchnuté duchovní atmosférou a zdi chodeb a komnat jsou stále prostoupeny starými tajemnými příběhy. Další významnou památkou tyčící se přímo nad hladinou, je na skalnatém ostrohu zbudovaný majestátní hrad Český Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění.

Vystoupit z lodi a na chvíli vyměnit vodu za souš se vyplatí rovněž v místech, kde stojí zříceniny středověkých hradů Zbořený Kostelec a Zlenice. Posázaví nabízí ještě další zajímavost z českých dějin, takovou, která nadchne obdivovatele vlaků a jejich historie. Posázavský pacifik je označení tratí, které si vysloužily toto legendární jméno ve 20. letech 20. století. Od té doby je trampy a cestovateli používáno dodnes.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Sázava

Řeka Sázava

E-mail:info@posazavi.com
Web:www.posazavi.com

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Sázava

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Sobota 21.5.den 20 / 24°Cnoc 14 / 18°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 22.5.den 20 / 24°Cnoc 9 / 13°C
 
oblačno
Pondělí 23.5.den 22 / 26°Cnoc 7 / 11°C