Nad soutokem řek Labe a Vltava leží město Mělník proslulé svojí historií a pěstováním vína.

Strategicky důležité místo na soutoku dvou velkých řek bylo obydlené už v neolitu. Na neolitické osídlení navázalo hradiště Pšov a později středověké sídlo.

Jako město je Mělník poprvé zmiňován v důležité listině Přemysla Otakara II. z roku 1274, která dala městu řadu práv a výsad.  Ve 14. století se tady zásluhou českého krále a císaře římského Karla IV. začala pěstovat burgundská odrůda vinné révy. Karel IV dal Mělníku status královského věnného města a na místním hradě pak sídlily jeho manželky a později i  manželky jiných panovníků.

Během třicetileté války utrpělo město značné škody. I po válce bylo pustošeno nájezdy, požáry a morem. Od 19.století do začátku II. světové války žilo město v poměrném klidu. Během války bylo obsazeno nacisty a 5.9.1945 bylo poškozeno bombardováním  Rudé armády, která pronásledovala prchající jednotky fašistických vojsk.

Ve městě došlo bohužel i k necitlivým zásahům do místní architektury kdy v druhé polovině 20.století  byla stará historická část Pražského předměstí nahrazena novou výstavbou. Dnešní Mělník si zachoval svoje kouzlo města s dlouhou historií. K vidění je tu zámek, krásné barokní domy na náměstí a v Palackého ulici. Regionální muzeum se specializuje na počátky, rozvoj a současnost místního vinařství. Město pořádá řadu společenských a  kulturních akcí jako např. na jaře tzv. Vinnou noc, v srpnu Svatovavřinecké slavnosti a v září známé Mělnické vinobraní.

V blízkosti města lze ještě navštívit Kostnici kde jsou v kryptě proboštského kostela sv. Petra a Pavla umístěny ostatky 15 000 lidí. Nedaleko stojí hrad Kokořín a krásná skalní oblast Kokořínsko, popřípadě lze vystoupat na nejvyšší horu Mělnicka - Vrátenskou horu s výškou 508m a odtud je vidět celé Kokořínsko jako na dlani.

Mělník

TIC Mělník, Legionářů 51, Mělník, 276 01

Telefon:+420 315 622 612
+420 602 679 552
E-mail:infocentrum@mekuc.cz
Web:www.ticmelnik.cz
www.polabi.com

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Sobota 26.11.den 7 / 11°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C