Zruč nad Sázavou

V Kraji blanických rytířů, na břehu řeky Sázavy, se nachází historické město Zruč nad Sázavou.

První zmínka o městě Zruč nad Sázavou pochází z roku 1328. Za vlády Ferdinandy Habsburského roku 1561 byla Zruč povýšena na město. Kdysi tady stával gotický hrad, který byl ve druhé polovině 16.století přestavěn na renesanční zámek. Po třicetileté válce význam města upadl a během dalších staletí se na místním panství střídali různí majitelé. Poté co zámek v roce 1885 zakoupil rod Schebků byla započata romantická přestavba objektu. Baron Adolf Schebek byl železniční inženýr a zasloužil se nejen o rozkvět panství, ale i o výstavbu místních železnic. Po válce byl zámek vyvlastněn a dnes je v majetku města.

Ekonomický rozvoj města započal koncem 30. let kdy ve městě začal podnikat Tomáš Baťa. Plány na obuvnickou výrobu, výstavbu nemocnice a vysoké školy pozdrželo obsazení Československé republiky nacistickým Německem a v poválečných letech znárodnění. Obuvnická výroba se tu však udržela až do roku 1997, dětská obuv ze Zruče nad Sázavou byla vyvážena do mnoha zemí světa.

Dnešní město láká turisty hlavně dokonale zrekonstruovaným pseudogotickým zámkem a krásným udržovaným parkem kolem. Do architektury parku jsou zakomponovány i zbytky opevnění někdejšího gotického hradu.

V blízkosti Zruče nad Sázavou je možné navštívit i městečko Kácov s barokním zámkem nebo místním golfovým klubem. 4 km od Zruče se nalézá vodní nádrž Švihov.

Zruč nad Sázavou

Zámek Zruč nad Sázavou

Telefon:+420 327 531 329
Web:www.mesto-zruc.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C