Hradiště Budeč - rotunda sv. Petra a Pavla

Existence nejstarší stavby na našem území spolu s tradicí přisoudily Budči neobvyklé postavení mezi slovanskými hradišti u nás. Proto bylo toto hradiště v roce 1998 prohlášeno národní kulturní památkou.

Hradiště na Budči patřilo k jedněm z prvních, která Přemyslovci zbudovali, a je proto vnímáno jako symbol počátků českého státu. Je také symbolem víry a učenosti – podle legendy na Budči v mládí pobýval svatý Václava , který se tu u kněze Učena učil čtení, psaní a zpěvu žalmů. Myšlenku, že ho tu vyučovala jeho babička sv. Ludmila, nelze nijak doložit. Když na Budeč zavítáte, naskytne se vám pohled na rotundu svatých Petra a Pavla, jejíž hlavní loď je kompletně dochovanou původní stavbou knížete Spytihněva z přelomu 9. a 10. století. Je nejstarším dosud existujícím a plně funkčním církevním objektem na našem území a památníkem státnosti a svatováclavské tradice. Není proto divu, že se jedná o uctívané a oblíbené poutní místo. 

Poutní slavnosti, ale k svátku patronů kostela sv. Petra a Pavla, se na Budči konaly už mnohem dříve, v roce 1990 vznikla jen tradice svatováclavských poutí.

Hradiště o rozloze kolem dvaadvaceti hektarů patřilo k největším a nejstarším přemyslovským opěrným bodům. Kníže Spytihněv I. tu nechal po roce 895 postavit rotundu sv. Petra a Pavla, jejíž loď je vůbec nejstarší zachovanou stavbou v českých zemích.

Ve 12. století byla k rotundě na Budči přistavěna na místo původní severní apsidy románská věž se sdruženými okny. Na místě druhé původní apsidy (ta vydržela na východní straně rotundy až do druhé poloviny 17. století) stojí v současné době presbytář se sakristií. Hradiště Budeč zaniklo ve 13. století. Kromě rotundy se v jeho prostoru dochovaly také zbytky mohutného opevnění, dlážděný chodník i hroby, které odkryl rozsáhlý archeologický výzkum. Význam Budče stoupl v 19. století v době národního obrození, které se často obracelo k místům svázaným s počátky českých dějin. 

Pravidelné každoroční poutě:

Poutní slavnost sv. Petra a Pavla bývá okolo 29.června (v sobotu od 10:30).
Slavnost sv. Václava bývá okolo 28.9. (v sobotu od 10:30)

Mše svatá:

Bohoslužby probíhají 1x za měsíc a jsou uvedeny na www.farnostroztoky.cz

Přesný pořad bohoslužeb většinou zveřejňuje farnost koncem listopadu, případně v prosinci.


Kladno

Budeč, Kladno, 272 01

Telefon:+420 312 248 045
E-mail:muzeum@omk.cz
Web:http://www.omk.cz
www.farnostroztoky.cz

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Červen - Září So - Ne 9:30 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Rotunda na Budči u Zákolan
Plné vstupné:40,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:20,00 KČ
Zdarma děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, ICOM, AMG, RG ČR, RGS, Zväzu múzeí na Slovensku a skupiny dětí z dětských domovů s vedoucím

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Neděle 20.11.den -2 / 2°Cnoc -8 / -4°C
 
přeháňky
Pondělí 21.11.den 3 / 7°Cnoc -3 / 1°C
 
občasný déšť
Úterý 22.11.den 1 / 5°Cnoc -4 / 0°C