Naučná stezka Údolím Vrchlice

Malebné romantické Údolí Vrchlice kolem stejnojmenné říčky se nalézá nedaleko Kutné Hory. Dnes vede údolím Naučná stezka s názvem Údolím Vrchlice.

Město Kutná Hora je bezesporu jedním z nejkrásnějších historických měst v České republice o čemž svědčí i fakt, že je na seznamu UNESCO. Na návštěvu tohoto architektonického klenotu je možné navázat procházkou po naučné stezce Údolím Vrchlice, která vede přímo z města směrem k Velkému rybníku. Přibližně 2 km úsek podél říční nivy nabízí turistům nejen množství přírodních zajímavostí, malebné skály, romantické zříceniny starých mlýnů, pozůstatky po starém dolování stříbra, staré mostky, brody, náhony a jezy a zazděné vchody do štol se starými lomy.

 Údolí je cenné také výskytem chráněných druhů živočichů. Na informačních panelech podél stezky je popsána charakteristika flóry a fauny jednotlivých stanovišť, historie pravěkých hradišť a zaniklých mlýnů. Celou trasu lze projít pěšky, projet na kole, pro dobrodružnější maminky je sjízdná i s kočárkem. Na trase je i jedna alternativní odbočka z trasy, která vyvažuje krásným výhledem strmé stoupání do kopce. Na cestě je celkem16 zastavení.

Stezka začíná v kutnohorské čtvrti V Hutích, u mostku přes říčku Vrchlici. Pokračuje pak dál proti proudu až na hráz Velkého rybníku. Zde jsou dva nádherné vodopády tvořené dvěma umělými výpustěmi s výškou levostranného 3,5 metru a pravostranného 7 metrů.

První polovina trasy vede po staré asfaltové cestě, dál pak pokračuje lesní pěšinou, lemující staré náhony a skály. Stezka v podstatě lemuje červenou turistickou značku, tvůrci však nezapomněli na tabulích slovně i pomocí GPS turistu navádět oboustranně k dalším zastavením. Stezka není bezbariérová a je třeba občas počítat s náročnějšími terénními překážkami, například se skalními stupni, výmoly apod. 

Na trasu se lze  vydat i od Bylan, z naučné stezky "Kolem Kutné Hory".

Krajina má i svoji kulturní historii. Rozkvetlé jarní údolí říčky Vrchlice si při svých procházkách zamiloval Emil Frýda, který byl místními přírodními krásami tak okouzlen, že se přejmenoval na Jaroslava Vrchlického a pod tímto pseudonymem vstoupil do české literatury 19.století. Spisovatelův reliéf je vytesán do pískovce hned na začátku údolí. Další ze známých osobností kdo si okolí říčky Vrchlice oblíbil byl kutnohorský rodák Josef Kajetán Tyl. A podle některých zdrojů právě tato místa se zurčící vodou a šumícími bory na skalinách jej roku 1834 inspiroval k napsání textu písně "Kde domov můj" jež se pro svoji krásu slov stala českou národní hymnou.

V blízkosti Vrchlického údolí se nachází obec Malešov se starobylou tvrzí z počátku 14. století, která je přístupná veřejnosti v době konání častých kulturních akcí. Nedaleko Malešova u rybníka zvaného Prosík se v roce 1424 uskutečnila vítězná bitva již zcela slepého husitského vojevůdce Jany Žižky z Trocnova a jeho družiny s mnohonásobně početnějším vojskem Pražanů. Tuto památnou událost dnes připomíná kamenný pomník u hráze rybníka.

Kutná Hora

V Hutích

Telefon:+420 777 833 423
E-mail:martin.kh@seznam.cz
Web:www.denemarkji.dol.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C