Sušárna chmele a chmelnice Kolešovice

Historická sušárna chmele a tyčová chmelnice v Kolešovicích jsou unikátními technickými památkami několikasetleté české tradice pěstování chmele v Žatecké chmelařské oblasti.

Původní sušárnu chmele vystavěl podle plánů stavitele Löschnera pan Josef Fillip. Sušárna se sestávala z jednoho uhelného topeniště v přízemí a podlaží pro násyp chmele. Stavbu sušárny, kterou v březnu roku 1900 povolila kolešovická radnice, ještě před začátkem druhé světové války nechal přestavět August Filipp, statkář z Kolešovic a pravděpodobně syn iniciátora stavby Josefa Filippa. V této podobě se dochovala dodnes. Po zániku Jednotného zemědělského družstva "Dukla" Kolešovice se vlastníkem sušárny stala společnost Rakochmel.

Málokdo ví, že se v Kolešovicích se ještě v roce 1925 vařilo i originální přírodní Zámecké pivo a že chmel z Kolešovic a blízkého okolí je nejkvalitnější na světě. Podle místních pamětníků se ještě v šedesátých letech 20. století v uhelné sušárně chmele u č. p. 51 Kolešovice sušil chmel načesaný brigádníky na zdejších chmelnicích. Poté byla sušárna využívána jen jako skladiště, do kterého sice občas zatékalo, ale vzhledem ke stáří objektu ze stavebního a statického hlediska se po několika desetiletích nachází v poměrně dobré kondici.

V roce 2011 se začal realizovat záměr obnovit dnes již unikátní technickou památku a spolu s ní rovněž  znovu vystavět v Kolešovicích původní tyčovou chmelnici. Bylo dohodnuto, že obnovená sušárna by mohla být využita k muzejnímu provozu a sloužila by k intepretaci původního sušení chmele a celkově pak k propagaci chmelařství v  oblasti. Sušárna v Kolešovicích je jedinou funkční historickou sušárnou chmele v České republice, ve které se ručně česaný chmel z přilehlé tyčové chmelnice suší původní technologií a postupy - teplým vzduchem z uhelných pecí.

Jedinečná příležitost kdy se turisté mohou v Kolešovicích seznámit s průběhem ruční sklizně a sušení chmele je každoročně poslední sobotu v srpnu kdy se v obci pořádají oslavy ukončení sklizně chmele, tzv. Dočesná.  Místní zde pořádají např. i velikonoční oslavy,  tradiční posvícení(říjen) a pro mládež koncertní Rockchmelové soboty v letních měsících.

K sušárně patří i přilehlá tyčová chmelnice. Projekt na její obnovu z roku 2011 však změnil její umístění. Plocha, na které se dnes tyčovka nachází, je vhodnější  než ta původní u břehů Kolešovického potoka. Zejména od května do dočesné tvoří tyčovka dominantu dolní kolešovické návsi a  spolu se sušárnou poskytují obci velmi stylovou kulisu.Po rozboru  půdy bylo na budoucím záhonu vytyčeno celkem 9 řad po 17 sazenicích ve sponu 120 centimetrů. Celkem tak tyčovou chmelnici tvoří 153 chmelových sádí, které byly vysázeny na začátku listopadu 2011.

Na tyčové chmelnici je v současnosti vysázen žatecký poloraný červeňák, který byl dodán z Chmelařského institutu ve Stekníku. Tyčová chmelnice je dílem, které vzniklo díky iniciativě Rakovnicko o. p. s. ve spolupráci s obyvateli Kolešovic a za podpory Obce Kolešovice. Významnou měrou se na pěstování chmele na tyčové chmelnici podílí společnost Rakochmel, vlastník historické sušárny. 

V blízkosti Kolešovic je možné projít se po tajemných kamenných Kounovských řadách,  nejznámější  české megalitické památce. Muzejní železnice Kolešovka a depo kolejových vozidel v Kněževsi u Rakovníka pořádají prázdninové jízdy parních vlaků spojené s prohlídkami sbírek historických lokomotiv a železničních vozů.

.
Kolešovice

Kolešovice 50, Kolešovice, 270 02

Telefon:+420 313 582 296
E-mail:info@mas-rakovnicko.cz
obec@kolesovice.cz
Web:www.chmele.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C