Zámek a park Vrchotovy Janovice

Původní kamenná tvrz pánů z Janovic je umístěná v nádherném krajinotvorném parku. Zámek je znám zejména díky své poslední majitelce Sidonii Nádherné z Borutína, která mu vtiskla harmonii a schopnost zapůsobit.

Zámek a park ve Vrchotových Janovicích je místo, kde v nedávné minulosti prožila život pozoruhodná bytost - baronka Sidonie Nádherná z Borutína.

Narodila se tu a od časů, kdy dospěla, do doby, kdy emigrovala, byla středem společnosti literátů, výtvarníků, politiků a filosofů, která se zde – postupně, během let, jednotlivě i v měnících se skupinách – scházela. Rainer M.Rilke, Karl Kraus, Max Švabinský, Viktor Stretti, Karel Čapek, Antonín Podlaha, Adolf Loos, Camillo Schneider, Mechtilda Lichnowská - co jméno, to osobnost vynikající ve svém oboru. Pobývali ve zdech janovického zámku, procházeli se v parku, rozprávěli, vzájemně si naslouchali; různorodá společnost zajímavých lidí s originálním myšlením. Přijížděli díky osobnímu kouzlu a kultivovanosti Sidonie Nádherné, vraceli se díky její schopnosti vytvořit přátelské harmonické prostředí. Sidonie Nádherná byla současně "secesní" - velmi moderní žena své doby a současně šlechtična v původním smyslu tohoto slova.

České zvonařství je jedinečná expozice umístěná v autentickém prostředí bývalé vodní tvrze. Prezentuje podstatnou část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající více než 150 kusů. Pro návštěvníky je působivé setkání s mistrovskými díly dávných zvonařů – obrovskými zvony z věží kostelů, vzácnými křtitelnicemi, hmoždíři, klepadly, i malými stolními nebo oltářními zvonky. Prohlídku doprovází hlasy zvonů, zvonkoher a dobová hudba.

Společnost v Čechách 19.století - Díky zajímavé expozici se mohou návštěvníci dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly. To vše v působivém prostředí interieru zámku mezi stovkami originálních předmětů (obrazů, šatů, nábytku, hraček, rozmanitých vzácných či kuriózních drobností).

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Květen - Srpen St - Ne 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 17:00 otevřeno
Září So - Ne 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 17:00 otevřeno
Listopad - Březen -- zavřeno

Vstupné

Vrchotovy Janovice celý objekt
Plné vstupné:90,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:60,00 KČ
Rodinné vstupné:150,00 KČ
Dětské vstupné:60,00 KČ pro děti do 15 let
Studentské vstupné:60,00 KČ
Seniorské vstupné:60,00 KČ pro osoby nad 65 let
10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou. Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card. Prohlídka je možná pouze s průvodcem, vyjma expozice Českého zvonařství. Vstup do zámeckého parku je volný. Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky. Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.
Expozice české zvonařství
Plné vstupné:20,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:10,00 KČ
Poznámka:10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou. Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card. Prohlídka je možná pouze s průvodcem, vyjma expozice Českého zvonařství. Vstup do zámeckého parku je volný. Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky. Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.
Zdarma: děti do 15 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, zaměstnanec PO MKČR (+ 3 os.)

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C