Cukrovar/Lihovar Dobrovice

Cukrovar v Dobrovicích nedaleko Mladé Boleslavi je jedním z nejstarších cukrovarů na světě.

V Dobrovicích na  Mladoboleslavsku se cukr vaří nepřetržitě již od roku 1831. Díky této dlouholeté tradici je Dobrovicko právem nazýváno kolébkou českého cukrovarnictví.

Během řepné kampaně což je od prosince do října lze v rámci návštěvy Dobrovických muzeí nahlédnout i do průmyslového závodu cukrovaru a lihovaru včetně vnitřních prostor. Hlavním cílem expozice  cukrovarnictví e představit historii výroby cukru v českých zemích od  prvopočátků. K vidění jsou různé druhy homolí, kostky, kubesy i obří kostka o hraně  1 m. Návštěvníci nahlédnou i do cukrovarské laboratoře, kde uvidí krystal sacharózy o hmotnosti 5 kg. Ten je v současné době největší v České republice. Toto vše a mnohé další se dá nalézt v renesančním objektu bývalé sýpky z 16. století. Velké technologické celky a strojní zařízení používané v cukrovarech můžete je v dalších prostorách, které sloužily jako stodola či kravín.

V další části muzea je představena tradici českého lihovarnictví, jejíž počátky spadají až do 14. století. K vidění jsou tady nejen  typy lihovarů od ovocných palíren až po průmyslové lihovary, ale i  jejich výrobky. Znázorněny jsou jednotlivé vývojové fáze výroby lihu, ale také samotné výrobní postupy. Pastvou pro oči jsou také modely lihovarů.

  Samotný cukrovar v Dobrovicích prošel v posledních letech značnou modernizací a je dnes největším závodem svého druhu ve střední a východní Evropě.
Dobrovice

Palackého náměstí 2, Dobrovice, 294 41

Telefon:+420 326 374 211
E-mail:muzeum@tereos.com
Web:www.dobrovickamuzea.com

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Leden - Prosinec Po - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:100,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:60,00 KČ
Rodinné vstupné:200,00 KČ
Zvýhodněné vstupné: dítě, student (po předložení studijního průkazu), důchodce od 60 let, držitelé ZTP průkazu, skupina nad 15 osob. Rodinné vstupné: 2 dospělí + max. 3 děti, dítě do 6 let zdarma s doprovodem. Všechny prohlídky jsou možné s průvodcem i bez průvodce.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Sobota 20.11.den 8 / 12°Cnoc 4 / 8°C
 
oblačno až zataženo
Neděle 21.11.den 5 / 9°Cnoc 1 / 5°C
 
přeháňky
Pondělí 22.11.den 5 / 9°Cnoc 1 / 5°C