Bauerova vila, muzeum a galerie kubistického designu, v Libodřicích u Kolína představuje skvělý a jedinečný příklad kubistické architektury u nás.

Vilu vystavěl pro majitele místního velkostatku Adolfa Bauera v letech 1912-1914 český architekt Josef Gočár. Gočár pro dům užil tehdy nový kubistický styl, který je ve venkovském prostředí velice neobvyklý. Po smrti majitele Bauera v roce 1929 získal vilu jeho dědic. Během obsazení Československé republiky nacistickým  Německem ji jako židovský majetek zabavily protektorátní úřady. Po druhé světové válce zde sídlila správa obce. Současný vlastník, Nadace českého kubismu, tuto kulturní unikátní památku rekonstruoval do původní podoby a vdechl ji zpět atmosféru počátku 20.let.

Návštěvníky zaujme jak svým zvláštním exteriérem tak dokonale řešeným interiérem. Přední straně budovy dominuje trojice polygonálních rizalitů, zajímavá jsou také dekorativní hvězdicová orámování oken. Vnitřnímu prostoru dominuje prostorná reprezentativní centrální schodišťová hala ve střední části objektu, která je inspirována anglickou vilovou architekturou. Interiér doplňují kubistické detaily. V budově se dochovaly části původního vnitřního zařízení jako krb, schodiště, dřevěná vestavěná skříň, knihovna, koupelna, kotel ústředního topení a prádelna. Většina vybavení však byla ztracena, přičemž není známa žádná fotografie vzhledu původních interiérů.

Dnes je Bauerova vila opět otevřena pro veřejnost. Na prohlídku kompletně zrekonstruovaných interiérů vily je nutné se tel. objednat, min. 1 den předem. Časová náročnost prohlídky je 1 hodina.

V expozici byly v rámci rekonstrukce nově instalovány mj. repliky dobových tapet a linoleí, ukázky stylového a dobového nábytku, designu a keramiky a skla. Návštěvníci jistě ocení i nově vystavěný plot podle původního návrhu arch. J. Gočára a zrekonstruovanou parkovou zahradu.

Libodřice

Libodřice 111, Libodřice, 280 02

E-mail:info@nck.cz
Web:www.nck.cz

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:95,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:60,00 KČ
Od 1.1.2018 je muzeum z technických důvodů uzavřeno.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Neděle 4.6.den 21 / 25°Cnoc 6 / 10°C
 
přeháňky
Pondělí 5.6.den 20 / 24°Cnoc 12 / 16°C
 
občasný déšť
Úterý 6.6.den 16 / 20°Cnoc 10 / 14°C