Observatoř Ondřejov

Observatoř a hvězdárna Ondřejov je nejvýznamnější vědecké pracoviště ve svém oboru v Evropě.

Hvězdárna se nachází na vrcholku Žalov nad obcí Ondřejov nedaleko Mnichovic u Prahy.

V roce 1898 zakoupil český amatérský astronom Josef Jan Frič na vrchu Manda těsně nad Ondřejovem pozemek pro stavbu své soukromé observatoře. Toto datum je považováno za okamžik založení ondřejovské observatoře. S vlastní výstavbou observatoře se začalo až v roce 1905. Nejprve byla postavena centrální budova (Fričův dům), po které následovaly zahradníkův domek, studovna a celkem čtyři pozorovací domky, po dvou na každé straně centrální plošiny.

Frič hvězdárnu daroval československému státu dne 28. října 1928 u příležitosti desátého výročí nezávislosti. Observatoř byla spravována Univerzitou Karlovou až do vzniku Československé akademie věd(ČSAV) v roce 1953. Od té doby je observatoř provozována jako součást  astronomického ústavu ve spolupráci s dalšími českými observatořemi.

Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Areál observatoře v Ondřejově je v letní sezoně přístupný veřejnosti každý víkend avšak do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Budovy areálu nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km. Exkurzetrvá přibližně 2 hodiny, není-li domluveno jinak.

V areálu hvězdárny je ve starých secesních objektech, které navrhoval architekt Josef Fanta, Astronomické muzeum V. Šafaříka včetně 150 let starého dalekohledu Alvana Clarka, který stále slouží k pozorování oblohy. V severní části se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným v sedmdesátých letech(1967) 20. století. Celý rozsáhlý areál na prostoru 30 hektarů je koncipován jako park s vzácnými stromy  tzv.arboretum s řadou zajímavých moderních plastik.

Pro ty návštěvníky hvězdárny, kteří se rádi vracejí do dětství se v blízkosti Ondřejova se nachází oblíbená turistická zastávka Hrusice, rodiště českého malíře Josefa Lady s Muzeem Josefa Lady.
 
Ondřejov

Fričova 298

Telefon:+420 323 620 116
GSM:+420 725 948 910
E-mail:exkurze@asu.cas.cz
Web:www.asu.cas.cz

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Květen - Září So - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:80,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:40,00 KČ
Prohlídky květen až září v 10, ve 13 a v 16 hodin. Exkurze po dohodě na exkurze@asu.cas.cz. Mimo tento čas (od října do dubna) je otevřeno pouze při akcích pro veřejnost, například přechody planet, Dny otevřenách dveří, Týden vědy a techniky, Evropská noc vědců... atp. Aktuální informace na webu hvězdárny.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 30.5.den 21 / 25°Cnoc 10 / 14°C
 
jasno
Středa 31.5.den 23 / 27°Cnoc 8 / 12°C
 
Čtvrtek 1.6.den / °Cnoc / °C