Sklárna Rückl

Rodinná sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu již od roku 1846. Její vývoj je napínavý, nechybí mezinárodní úspěchy ani rány uštědřené politickým vývojem v Evropě 20. století. Oddanost a láska k řemeslu a poctivé rukodělné práci provází rodinu Rücklů po celé generace, a tak má příběh sklárny šťastné vyústění, které může symbolizovat třeba i výtvor sošky filmové ceny Český lev.
Příběh rodinného podniku se začal psát v roce 1846. Sklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století, první sklářskou huť založil ve zmíněném roce 1846v roce 1903 byla pak v obci Nižbor na zelené louce postavena zbrusu nová sklárna. Firma se postupně rozrůstala a podařilo se jí přestát i turbulentní období obou světových válek. A nejen to! Roky mezi dvěma konflikty byly pro sklárnu zlatou érou. V roce 1923 se stala akciovou společností, počet zaměstnanců se vyšplhal k tisícovce a její výrobky byly vyváženy do celého světa – od Belgie a Anglie až po Indii a Damašek. Překrásnou broušenou vázu zde vyrobili dokonce i pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a ze sklářské výstavy v Paříži v roce 1935 si majitelé odvezli význačné ocenění Grand Prix.
 
Nástup vlády komunistické strany a zestátnění znamenaly pro sklárny Rückl, stejně jako pro všechny soukromé rodinné podniky, devastaci, byla zrušena veškerá broušená produkce a začalo se s výrobou užitkových a neestetických produktů. Dokonce ani revoluční rok 1989 a následná změna poměrů neznamenaly pro rodinu Rücklů zadostiučinění – svůj happy end si museli pokračovatelé rodu vytvořit sami, svépomocí a vlastním přičiněním. Jelikož byla jejich restituční žádost zamítnuta, jediným řešením byla koupě. Ta proběhla v roce 1992, kdy sklárnu od státu odkoupil pokračovatel tradice a pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl. Od té doby slaví firma nemalé úspěchy. Příkladem může být obdivovaná kolekce uměleckého ředitele Ronyho Plesla nebo v úvodu zmíněný návrh designu a realizace sošky Českého lva.

Zajímavost

Odkud se vzal obrázek čápa, který zdobí logo značky? Elegantního opeřence si jako svoji vizuální reprezentaci vybrali majitelé již v roce 1891, kdy firma intenzivně spolupracovala s distributory léčiv – čáp je tradičně vnímán jako symbol šťastné budoucnosti a nových zrození. V roce 2017 bylo logo upraveno, za minimalističtějším designem stojí renomované Studio Najbrt.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Leden - Duben Po - Pá 9:15 - 13:00 otevřeno
Květen - Září Po - Pá 9:15 - 16:00 otevřeno
So 9:30 - 13:00 otevřeno
Září - Prosinec Po - Pá 9:15 - 13:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:120,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:90,00 KČ

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C