Vlastivědné muzeum ve Slaném

Slánské muzeum bylo založeno v roce 1885 za aktivního úsilí nadaného mladého učitele Václava Štěcha podpory mnoha slánských občanů. Zakladatel muzea Václav Štech byl prvním kustodem sbírek a jeho zásluhou mělo město Slaný samostatný pavilon na Národopisné výstavě Českoslovanské v Praze v roce 1895. Založil archeologické, národopisné a historické sbírkové fondy, které mladé muzeum postupně rozšířilo. Jeho zásluhou bylo postaveno ve Slaném divadlo (1883) a knihovna (1897). Základem archeologických sbírek se staly nálezy ze Slánské hory, rozšiřované a doplňované nálezy z dalších lokalit Slánska.


Osídlení Slánské hory je sledováno v historickém období pět tisíc let a nebylo plynulé, nýbrž s různými přestávkami. To však nic nemění na skutečnosti, že právě osídlení Slánské hory proslavilo město 
v archeologickém světě.

Do českých dějin se zapsalo Slaný husitskou tradicí. V počátcích husitské revoluce bylo jedním z pěti vyvolených měst. Husitskou dobu připomíná husitská přilba "šalíř", která byla nalezena ve studni na náměstí.
V souboru vystaveného měšťanského nábytku je soubor zajímavé intarzie, např. barokní sekretář, spinet a především kolekce vzácných kachlových kamen. Z nich nejcennější jsou renesanční kamna, datovaná r. 1603 a pocházející ze smečenského zámku.

Ostrostřelecké terče získalo muzeum po zániku
 Spolku ve dvacátých letech 20. století. Nejstarší terč má dataci 1794. Zachycuje setninu slánských ostrostřelců při svěcení praporu. Ostrostřelci pořádali každoročně "Královskou střelbu", která bývala veřejnou zábavou. Na terčích (do kterých se střílelo), jsou vedle antických, biblických a historických námětů zachyceny žertovné náměty v pohledu na tehdejší život. Terče jsou v majetku Vlastivědného muzea ve Slaném.

Součástí muzejní budovy je kolejní kaple Zasnoubení P. Marie.
 Oltářní obraz Sen sv. Josefa je od italského malíře C. I. Carloneho z roku 1727. Na stěnách visí obraz zakladatele koleje B. I. Martinice, a další obrazy církevních světců z rodinné Martinické kaple a obraz Zavraždění sv. Václava od Ferdinanda Velce.

V současné době je kaple využívána převážně pro komorní koncerty pořádané Kruhem přátel hudby a k předávání maturitních vysvědčení a výučních listů studentům.

Související informace

Národopisné muzeum Slánska v Třebízi

Řada hodnotných vesnických staveb na Slánsku byla zcela zdevastována v období socialismu. Výjimkou v regionu je vesnice Třebíz, kde v letech 1969—1975 byl za spolupráce odborných a vědeckých pracovníků a podpory místních občanů zachráněn Cífkův statek č. p. 1, který dal základ Národopisnému muzeu Slánska ve Třebízi. Třebíz patří k vesnicím, kde se úspěšně podařilo zapojit muzeum přírodě do prostředí živé vesnice s výjimečně dochovanou památkově hodnotnou zástavbou.

Cyklovýlet ze Slaného do Nového Strašecí přes Třebíz

Na jméno malé obce nedaleko Slaného si určitě vzpomenete, pokud jste dávali pozor ve škole. Pocházel odtud totiž spisovatel, kněz a buditel Václav Beneš Třebízský (1849–1884), jehož tvorba bývá občas přirovnávána ke stylu Aloise Jiráska. Narodil se ve stavení čp. 19, kde jej připomíná malá expozice a pamětní deska. Na pískovcové skále nad domem stojí od roku 1892 pomník slavného rodáka. Zdejším lákadlem je také Národopisné muzeum, které zahrnuje několik památkově chráněných staveb, dokládajících tradiční uspořádání české návsi. Jeho základ tvoří Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou (čp. 1), barokní kostelík sv. Martina, kaplička s kašnou, Šubrtův statek, ševcovna, výměnkářská chalupa i Třebízského rodný dům. V interiérech si můžete prohlédnout historické ukázky způsobu bydlení venkovské rodiny a zemědělské nebo řemeslnické nástroje.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Leden - Květen Po - zavřeno
Út - So 9:00 - 16:00 otevřeno
Červen - Prosinec Po - zavřeno
Út - Ne 9:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Vlastivědné muzeum ve Slaném - stálá expozice – hlavní budova
Plné vstupné:40,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:30,00 KČ
Dětské vstupné:25,00 KČ pro děti do 10 let
Seniorské vstupné:30,00 KČ
Skupinové vstupné:30,00 KČ
Výstavy: každý návštěvník Kč 10,– Možnost pronajmutí Malé galerie a kaple
Velvarská Brána
Plné vstupné:20,00 KČ
Dětské vstupné:20,00 KČ
Studentské vstupné:20,00 KČ
Seniorské vstupné:20,00 KČ
Poznámka:Výstavy: každý návštěvník Kč 10,– Možnost pronajmutí Malé galerie a kaple
Provoz v bráně je dočasně omezen. Prohlídku je nutné si domluvit předem. Pro více informací kontaktujte muzeum.
Vlastivědné muzeum ve Slaném - stálá expozice Třebíz
Plné vstupné:60,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:40,00 KČ
Dětské vstupné:40,00 KČ
Studentské vstupné:40,00 KČ
Seniorské vstupné:40,00 KČ
Skupinové vstupné:40,00 KČ
Poznámka:Provoz v bráně je dočasně omezen. Prohlídku je nutné si domluvit předem. Pro více informací kontaktujte muzeum.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 28.6.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
přeháňky nebo bouřky
Středa 29.6.den 27 / 31°Cnoc 16 / 20°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 30.6.den 26 / 30°Cnoc 13 / 17°C