Zámek a park Vlašim

Vlašimský zámek byl vybudován na místě původního hradu, vybudovaného na ostrohu nad řekou Blanicí kolem roku 1300 s. Hrad patrně tvořila dnešní válcová věž zámku. Kolem zámku se rozprostírá jeden z nejkrásnějších zámeckých parků v ČR – přírodně-krajinářský park s dochovanými romantickými stavbami, které propojuje naučná stezka parkem.

Vlašimský zámek je dominantou města Vlašimi, které leží 20km jihovýchodně od Benešova  na řece Blanici a  je centrem  mikroregionu Podblanicko.  Na město byla Vlašim povýšena v roce 1580.Podle pověsti tady vznikla první osada v době vlády Vladislav II., v letech 1152-1172. Podle některých pramenů stávala na území Vlašimi ranně středověká tvrz, která chránila brod přes řeku Blanici. Pověst praví, že město dostalo název Vlašim po jednom z českých rytířů, který se během středověkých bojových výprav dostal do jižní Evropy a  seznámil se s kulturou Italů - Vlachů. Po návratu do Čech si postavil sídlo nad řekou Blanicí a jelikož mu líbezná okolní krajina připomínala slunnou krajinu vlašskou dal si jméno Vlašim, které dodnes zůstalo i městu.

Jako pobočka  Muzea Podblanicka nabízí  budova zámku několik stálých expozic, sezónní výstavy, prohlídku sklepení, kaple či věže. Zámecká věž je využívaná jako vyhlídková - otevře se vám z ní výhled na město a park. 

Zrcadlo minulosti

Přes 420 předmětů ukazuje Podblanicko jako kraj, kde se setkávaly různé skupiny obyvatel. Církevní správci, řemeslníci, hospodáři, panští úředníci, ale i následník trůnu. Přibližuje Podblanicko jako kraj, který poznamenaly husitské požáry (1420), bitva u Jankova (1645) i legendy o Blaníku. Např. výčepní pult pochází z vísky Růžkovy Lhotice, kde pobýval Bedřich Smetana.

S přesnou muškou – Tradice střelectví a zbrojařství

První sál sleduje vývoj palných zbraní od doutnákového zámku po moderní opakovačky. Zastoupeni jsou středoevropští puškaři i velcí výrobci jako Winchester či Zbrojovka Brno. Druhý sál přibližuje dějiny muniční firmy Sellier & Bellot a. s., založené roku 1825 a od roku 1936 sídlící ve Vlašimi. Vystavené střelivo patří k nejucelenějším souborům v ČR. Sbírka exotických trofejí připomíná módu afrického safari po roce 1900.

Auerspergové

Expozice připomíná poslední držitele zámku v letech 1744-1945. Kuřácký salon s empírovým a biedermeierovským vybavením přibližuje rod do období Viléma I. Auersperga, jehož portrét místnosti dominuje. Druhý salon, původně společenský, je věnován Carlosu Auerspergovi jako prvnímu premiérovi Předlitavska a dlouholetému maršálku českého zemského sněmu. Jednou z rarit tohoto romantizujícího salonu je korouhev o délce 352 cm, zhotovená k sňatku korunního prince Rudolfa roku 1881. Bývalá Carlosova ložnice s dochovaným táflováním přibližuje rodinu jeho nástupce Karla Marii Auersperga, včetně posledního majitele Karla Auersperga-Breunnera. Místnost připomíná také dvě návštěvy korunního prince Rudolfa v letech 1878 a 1879.

Zámecká kaple, věž, sklepení

Zámecká kaple sv. Vincence v sobě spojuje několik staletí. Štuková výzdoba vznikla kolem roku 1600, oltář v 70. letech 18. století a stropní malby v roce 1849. Manýristická nástavba věže nabízí výhled na město, zámek a park. Expozice Tajemství sklepení vám přiblíží historii zámeckého podzemí, včetně legendy o pokladu Jana Vostrovce z Kralovic. Sklepní lapidárium připomíná také některé stavby Podblanicka.

Zámecké parky a historie zámku ve Vlašimi

Část expozice seznamuje s vývojem přírodně krajinářského parku ve Vlašimi. Připomíná jeho dochované i zaniklé stavby a další bohaté vybavení (socha Diany, Žáby ad.). Budování parků je přiblíženo i na příkladu Jemniště, Vrchotových Janovic a Průhonic. Interaktivní zařízení nabízí návštěvníkům mj. virtuální procházku vlašimským parkem. Další část expozice zasvěcuje do dlouhých dějin zámku. Od gotického sídla prvních pánů z Vlašimi po luxusní rezidenci knížat z Auerspergu – předního rodu habsburské monarchie.

Vlašimský zámecký park

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek je v informačním centru na nádvoří zámku.

Jedinečný přírodně krajinářský park ve Vlašimi vznikal postupně od 18. století. Park  doplňuje množství romantických staveb a zákoutí, o kterém J. Schaller ve své Topografii Království českého z roku 1788 napsal, že svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách. Park si můžete projít sami nebo také s průvodcem, okruh trvá cca 60 min a vede po trase Čínský pavilon, Starý hrad (návštěva expozice o historii zámeckého parku) a Vlašimská brána (návštěva interiéru brány s výstavou Podblanických umělců).

Dominantou a nejvzácnější romantickou stavbou v parku je dodnes Čínský pavilon. Původně se do něj vstupovalo pomocí můstku ze sousední věže. Interiér byl zařízen v čínském duchu a doplněn skleněným zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. V okolí pavilónu byly umístěny ptačí voliéry. V červnu 2008 byla dokončena rekonstrukce Čínského pavilonu. Nyní je zpřístupněn v rámci prohlídkového okruhu parkem s průvodcem, který zajišťuje Podblanické infocentrum sídlící na nádvoří zámku.

Jednou ze dvou dochovaných staveb původního parku je pseudogotický romantický Starý hrad vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice. V roce 2005 byl částečně opraven a byla zde instalována expozice o historii zámeckého parku s rytinami Antonína Pucherny, představujícími park na přelomu 18. a 19. století. Stejně jako čínský pavilon, tak i Starý hrad je veřejnosti přístupný v rámci prohlídkového okruhu parkem s průvodcem.

Znosimská brána z roku 1846 stojí na místech, kde před vybudováním parku býval mlýn a soukenická valcha. V roce 2005 se uskutečnila oprava brány. V současnosti je v bráně umístěno občerstvení návštěvníků parku (tel. 604 282 010). Domašínská brána prošla v letech 2002–2003 rekonstrukcí a v současnosti slouží jako romantická restaurace s venkovním posezením. Nejznámější je však Vlašimská brána stojící u vstupu do vlašimského zámku. Nad vstupem je na ní umístěno 13 menších erbů původních šlechtických majitelů vlašimského panství a velký erb rodu knížat z Auerspergu. V současné době slouží Vlašimská brána jako Podblanická galerie, představující díla regionálních umělců pod vedením malíře Stanislava Příhody. Během sezóny je přístupná veřejnosti v rámci prohlídkového okruhu parkem nebo i individuálně.

Naučná stezka vlašimským zámeckým parkem vede návštěvníky přes 16 zastavení s panely, informujícími o přírodních a architektonických zajímavostech zámeckého parku. Stezka začíná a končí u zámku. Start od informačního panelu u kovové brány do parku.


Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Březen - Červen Út - Ne 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 16:00 otevřeno
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 17:00 otevřeno
Září - Prosinec Út - Ne 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Muzeum Podblanicka - Vlašim zámek - expozice
Plné vstupné:80,00 KČ
Rodinné vstupné:180,00 KČ
Dětské vstupné:45,00 KČ
Studentské vstupné:45,00 KČ
Seniorské vstupné:60,00 KČ
Zdarma – Legitimace AMG (Asociace muzeí a galerií ČR ), karta ICOM, ITIC, ISIC, Zelená karta, ZTP + doprovod, dětské domovy, vesničky SOS Školní výpravy – okruh (expozice, výstavy, věž) 35 Kč, výstava 5 Kč. Zdarma děti do 6 let
Muzeum Podblanicka - Vlašim zámek - výstavy
Plné vstupné:20,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:15,00 KČ
Dětské vstupné:15,00 KČ
Studentské vstupné:15,00 KČ
Seniorské vstupné:15,00 KČ
Poznámka:Zdarma – Legitimace AMG (Asociace muzeí a galerií ČR ), karta ICOM, ITIC, ISIC, Zelená karta, ZTP + doprovod, dětské domovy, vesničky SOS Školní výpravy – okruh (expozice, výstavy, věž) 35 Kč, výstava 5 Kč. Zdarma děti do 6 let
Zdarma – Legitimace AMG (Asociace muzeí a galerií ČR ), karta ICOM, ITIC, ISIC, Zelená karta, ZTP + doprovod, dětské domovy, vesničky SOS Školní výpravy – okruh (expozice, výstavy, věž) 35 Kč, výstava 5 Kč. Zdarma děti do 6 let

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C