Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně představují nejdelší jeskynní systém v České republice. Jeskynní komplex se nachází jen 6km jižně od Berouna v kopci zvaném Zlatý kůň nad obcí Koněprusy.

Název Koněprusy  asi pochází ze starodávného slova „prusý“ bílý... Řada badatelů se domnívá, že oblast Zlatého koně a Koněprus byla v dávné minulosti významným kultovním místem obyvatel oblasti.

Koněpruské jeskyně jako geologický útvar vznikly v devonských vápencích starých až 410 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m. Hlavní fáze krasovění proběhla přibližně před 20 miliony lety. V důsledku  různých tektonických poruch se v jeskynních objevily tzv. neptunické žíly, zdejší rarita. jedná se o  trhliny z dob devonského moře, do kterých padaly úlomky koster a schránek tehdejších živočichů. V jeskyních se nacházejí i jedinečné paleontologické nálezy - 1.5 milionu let staré kosterní pozůstatky zvířat. Nejstarší a zcela unikátní výzdobu jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu.

Za panování krále Jiřího z Poděbrad byla v jeskyních provozována penězokazecká dílna. Penězokazci vyráželi mince z měděného plechu, střížky máčeli do amalgámu stříbra, žíháním odstranili rtuť, takže postříbřené padělané mince vypadaly jako pravé. Vyrazili jich přibližně 5.000 kusů, což by jedné osobě postačilo na obživu na dva roky. Nikdo nebyl přistižen, a tak se neví, kdo falešné dílo provozoval.

Jeskyně jsou od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. časová náročnost prohlídky je 1.5 hodiny.
 Kterékoliv pondělí v měsíci kromě července se zde konají  prohlídky při baterkách. Návštěvníci si tak zde mohou dopřát nevšední zážitky podobné těm, jaké prožívají jeskyňáři při objevování nových jeskyní.

Pro ty co by chtěli Koněpruské jeskyně navštívit  jsou tyto vzdáleny od Prahy jen 30 kilometrů, při dálnici EXIT 18 a železnici z Prahy do Plzně, 30 km jihozápadním směrem od Prahy a přibližně 12 km od Karlštejna. U východu z jeskyní začíná zrekonstruovaná povrchová naučná stezka s barevnými informačními tabulemi, na kterých je uvedena  řada zajímavých údajů o krajině, fauně i flóře chráněného území.

V okolí Koněpruských jeskyní je možno navštívit  hrady Karlštejn Křivoklát, Točník a Žebrák, královské město Beroun nebo zámek Hořovice.
Koněprusy

Koněpruské jeskyně, Koněprusy, 266 01

Telefon:+420 730 572 485
E-mail:koneprusy@caves.cz
Web:www.jeskynecr.cz

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Duben - Červen Po - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno
Červenec - Srpen Po - Ne 10:00 - 17:00 otevřeno
Září Po - Ne 8:00 - 16:00 otevřeno
Říjen Po - Ne 8:30 - 15:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:130,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:90,00 KČ

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pondělí 16.5.den 26 / 30°Cnoc 10 / 14°C
 
přeháňky
Úterý 17.5.den 17 / 21°Cnoc 12 / 16°C
 
jasno
Středa 18.5.den 19 / 23°Cnoc 7 / 11°C