Cesta Vojty Náprstka aneb z Berouna na Karlštejn

Cesta Vojty Náprstka aneb z Berouna na Karlštejn.

Jméno Vojty Náprstka zná snad každý Čech se zájmem o cestování a poznávání. Vojta Náprstek se narodil v Praze roku 1826. Po ukončení gymnázia studoval práva ve Vídni, ale byl donucen emigrovat do USA. Začal pracovat jako knihkupec a pomáhal vystěhovalcům přicházejícím z Čech. Zúčastnil se expedice, která zkoumala život a tradice indiánského kmene Dakotů. Po návratu do Prahy udělal ze svého domu České průmyslové muzeum, kde byly k vidění rozsáhlé národopisné sbírky. Muzeum se postupně rozšiřovalo a tak Náprstek nechal postavit další budovu, která dodnes nese jeho jméno.

Vojta Náprstek byl také zakladatelem Klubu českých turistů v roce 1889. A právě po něm je také pojmenovaná nejstarší značená turistická cesta v Čechách. Červeně značená trasa začíná na náměstí v Berouně a pokračuje přes vrch Herinky, kde kdysi stával památný dub. V roce 1974 krásný strom odumřel a do dnešní doby z něj zbyl už jen pařez. Hned vedle pařezu už roste dub nový. Cesta dále pokračuje do Svatého Jana pod Skalou. Tady podle pověsti žil poustevník Ivan, po kterém je dodnes pojmenován zdejší léčivý pramen. Návštěvníci a turisté ho mohou ochutnat, nalézá se hned  vpravo od kostela Narození sv. Jana Křtitele. V tomto bodě se dá udělat i krátká zastávka na občerstvení. V minulosti byla voda z pramene dokonce stáčena a prodávána jako minerální voda Ivanka. Pak se dále stoupá lesní strání k rozcestí Propadlé vody a pokračuje na Boubovou. Od Boubové se turisté vydají směrem k Bubovickému potoku a postupují kolem něj až k Bubovickým vodopádům.

Část vody z potoka se ztrácí v podzemí, takže vodopády zdaleka nedělají přílišný hluk. Stezka poté turisty dále zavede k dubu Sedmi bratří, který má obvod kmene 5 metrů. Dále se cesta stáčí ke hradu Karlštejn. Odtud se jde přes vesnici Mořinku, Karlickým údolím ke Kulové hoře, kde začíná přírodní rezervace Staňkovky, až se dojde do Radotína, kde turistická stezka končí. Většina z těch co už stezku Vojty Náprstka prošli  potvrzují, že nejkrásnější úsek cesty je mezi Svatým Janem pod Skalou a Karlštejnem. 

Po cestě se lze občerstvit např. v restauraci Obecná škola ve Svatém Janu pod Skalou, v kolibě U Elišky, v restauraci Koruna nebo v pensionu Vinice v Karlštejně, anebo v Hotelu Karlík.

Beroun

Cesta Vojty Náprstka, Beroun, 266 01

Telefon:+420 311 654 321
E-mail:mic@muberoun.cz
Web:www.mesto-beroun.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C