Svatý Jan pod Skalou

Obec Svatý Jan pod Skalou nacházející se na Berounsku v chráněné krajinné oblasti Český kras patří mezi nejstarší poutní místa na našem území. Váže se k ní legenda o Ivanovi, prvním českém křesťanském poustevníkovi, který se zde na konci 9. století usadil v jeskyni. Poutníci a turisté sem přicházejí obdivovat sarkofág s jeho ostatky, poustevníkovu jeskyni a barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele.
Svatý Jan pod Skalou se ukrývá ve skalami sevřeném údolí v srdci chráněné krajinné oblasti Český kras a Národní přírodní rezervace Karlštejn. To, že je zdejší krajina opravdu výjimečná, dokazuje nejstarší česká turistická stezka, která se tímto krajem vine. Malebná příroda obklopující vesnici přitahovala výletníky už v 19. století, a tak tu v roce 1889 vznikla jedna z prvních značených turistických tras na našem území – cesta Vojty Náprstka.
 
Svatý Jan pod Skalou je pravděpodobně nejstarší poutní místo v Čechách. Podle legendy sem na konci 9. století přišel syn chorvatského knížete Ivan a místo mu natolik učarovalo, že se rozhodl usadit se tu a žít o samotě jako poustevník v jedné z jeskyň. Jednou se v hlubokém lese setkal s knížetem Bořivojem, který tu poté, co poustevník zemřel, nechal postavit kapličku, jež v 11. století přešla do správy řádu benediktinů. Místo ní nechali benediktini v roce 1584 zbudovat kostel a od té doby je místo cílem svatojánských poutí.
 
V roce 1661 nahradil starý kostel nový raně barokní chrám zasvěcený svatému Janu Křtiteli, podle něhož se jmenuje i obec. V kostele Narození sv. Jana Křtitele je vchod do jeskyně svatého Ivana, v níž jsou uchovány upomínky na jeho život. Vedle kostela vyvěrá pramen svatého Ivana, odpradávna považovaný za léčivý. Nyní je celý bývalý benediktinský areál kláštera i s kostelem a přilehlým parkem národní kulturní památkou.

Beroun

Sv. Jan pod Skalou 6, Svatý Jan pod Skalou, 266 01

Telefon:+420 311 672 115
E-mail:ou@svatyjan.cz
Web:https://www.svatyjan.cz/

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C