Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Muzeum v přírodě prezentuje prostřednictvím přenesených objektů lidové architektury kulturu středního Polabí. Figurínami doplněné interiéry ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem, které najdeme v centru obce v sousedství renesančního zámku, patří k nejstarším regionálním muzeím v přírodě v Evropě.

Počátky prvního národopisného muzea ve střední Evropě sahají na konec 19. století. Tehdy arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský nechal starobylý objekt kovárny a rychty v blízkosti svého zámku v Přerově nad Labem upravit podle vzoru staročeské chalupy, vystavené v roce 1891 na Všeobecné jubilejní výstavě v Praze.Samotné muzeum vzniklo až v roce 1967 jako první záchranný skanzen lidového stavitelství v Čechách. Během následujících let se rychle rozrůstalo, takže dnes tu na ploše dvou a půl hektaru můžete obdivovat 33 objektů ze středního Polabí. Jsou uspořádány jako ve staré polabské vesnici a mají stylově zařízené interiéry. Zděné budovy z bývalého přerovského panského hospodářství (myslivna s hospodářským dvorem, původní bednárna s přilehlými zahradami a další) doplňují objekty z celého regionu – roubené chalupy a špýchary, sušárna na ovoce, celodřevěná stodola, studny a podobně. Je tu také sad starých ovocných odrůd nebo „babiččina zahrádka“, kde se pěstují květiny, léčivé byliny a koření. V prostoru před průčelím chalup se po celý rok konají návštěvnicky atraktivní národopisné akce, které doprovázejí tematické výstavy věnované lidovým zvykům, například Jaro na vsi nebo Vánoce.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce Pá - Ne 9:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
Plné vstupné:100,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:50,00 KČ
Rodinné vstupné:270,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:50,00 KČ pro děti do 15 let
Dětské vstupné:50,00 KČ pro děti do 26 let
Studentské vstupné:50,00 KČ
Seniorské vstupné:50,00 KČ pro osoby nad 65 let
Pes 20,- Upozornění pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit skanzen se svými pejsky: Každý pes musí být na vodítku, velcí psi musí mít náhubek. Přísný zákaz vstupu psů do vnitřních prostor. Výjimku mají štěňata nebo malí pejsci, kteří jsou v „tašce“. Všichni majitelé psů jsou povinni mít sebou sáček na úklid.
30.8.2022 20:00

Pes baskervilský

Pozvolna se stmívá, mlha houstne a z Velké grimpenské bažiny se ozývají děsivé zvuky… Vyje to snad opravdu pekelný pes přicházející si pro všechny členy rodu Baskervillů, jak se domnívají místní lidé?
Všechny akce

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

jasno
Čtvrtek 4.8.den 32 / 36°Cnoc 16 / 20°C
 
skoro jasno, možnost bouřky
Pátek 5.8.den 33 / 37°Cnoc 18 / 22°C
 
oblačno
Sobota 6.8.den 23 / 27°Cnoc 17 / 21°C