Kostel sv. Kateřiny, Tetín

Prostá románská stavba kostela sv. Kateřiny se nachází uprostřed obce Tetín hned vedle kostela Sv. Ludmily.

Datování základů stavby ji zařazuje do 12.století. Podle některých zdrojů může tato církevní stavba stát na místě staršího kostela z 9.-10.století.

 Při vstupu do kostela projdou návštěvníci nejprve zvonicí a poté hřbitůvkem. Interiér tvoří kněžiště čtvercového půdorys a obdélníková loď s původní křížovou klenbou. Strop lodi je plochý. Na východní zdi je zachováno původní úzké románské okénko. Oltář kostela je křídlový s obrazem od J. Hellicha  z roku 1855 malovaným na dřevě. Uprostřed obrazu je klečící sv. Kateřina a pod ní zvěčněné tetínské kostely. Na postranních oltářních křídlech jsou obrazy sv. Ferdinanda a sv. Anny. Na podstavci křídel je namalován Ježíškův vítězný průvod. Na západní straně kostela je kamenná kruchta podklenutá dvěma křížovými klenbami, uprostřed silný pilíř, na kterém je malý výstupek jako pavlán. V  kapli sv. Kateřiny se ukazují dodnes dvířka, která prý spojovala zámek kde žila sv. Ludmila s kaplí a jimiž sv. Václav chodíval při mši na kúr.

Když se kostel v roce 1929 opravoval byl z jeho střechy odstraněn kamenný kříž a zazděn do zdi hřbitůvku ležícího nalevo od vchodu do kostela. Na hřbitůvku byly při archeologických vykopávkách v r. 1916 objeveny četné hroby z dob raného křesťanství. Hroby byly přikryty velkými kamennými deskami. V archeologických záznamech se uvádí, že to byl hřbitov, avšak z mladší doby než ten, který byl kolem nynějšího kostela sv. Jana Nepomuckého. Vlevo od kostela stojí u zdi také socha sv. Ludmily od sochaře J. Maxe z r. 1858. Některé literární zdroje uvádí, že je to místo, kde byla sv. Ludmila poprvé pohřbena před převezením na Pražský hrad. Před kostelem stojí socha Panny Marie s Jezulátkem od Františka Brayera. 


Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C