Tetínský hrad

Tetínský hrad byl jedním ze zaniklých přemyslovských hradů, jehož ruiny se dnes nachází v historicky významné obci Tetín nedaleko Berouna.
 Ze zašlé slávy kdysi významného přemyslovského hradu zůstala po ukončení těžby v lomu Pod hradem jen nepatrná část původního zdiva. Návštěvníci se mohou vydat na obhlídku tohoto místa po zbytcích palácové zdi, do lomu směřují výběhy příček palácových místností. V hradním příkopu stojí nevelká část hradní věže.  V roce 1972 zde vedle český archeolog T. Durdík rozsáhlý archeologický výzkum během něhož byl odhaleny dvě vývojové stavební fáze. Závěry výzkumu posunuly dobu vzniku hradu do poloviny 13.století,. Hrad nahradil a převzal funkci stávajícího lovčího dvora. Významným historicky doloženým majitelem hradu byl v roce 1321 Štěpán z  Tetína, synovec levobočka přemyslovského rodu Jana Volka. Úpadek hradu a jeho zánik se předpokládá po založení blízkého Karlštejna. Archeologický výzkum odhalil, že hrad byl ve středověku obléhán. Unikátním objektem v hradním areálu je hranolová věž v příkopu, která plnila několik funkcí.

Jen nepatrné části staveb zůstaly po ukončení těžby v lomu Pod hradem. Turisté na vyhlídku chodí po zbytku palácové zdi, do lomu směřují výběhy příček palácových místností. V hradním příkopu stojí nevelká část hradní věže. Archeologický výzkum vedený T. Durdíkem v roce 1972, odhalil dvě vývojové stavební fáze hradu. Výsledky výzkumu posunuly dobu vzniku hradu do 13.století. Hrad převzal funkci a nahradil stávající lovčí dvůr. Důležitým majitelem hradu byl v roce 1321 Štěpán z Tetína, synovec přemyslovského levobočka Jana Volka. Hrad začal upadat a  jeho význam zaniknul po dokončení stavby nedalekého Karlštejna. Archeologicky je doložené, že hrad byl během své existence i vojensky obléhán.

Z hlediska architektonického bylo unikátní postavení hranolové věže v příkopu, ta splňovala hned několik funkcí. Tvořila bránu do hradu i flankovací věž mezi hlavní a parkánovou zdí sloužila i jako útočiště. v Tomto případě, jako na jediném hradě v Čechách bylo toto útočiště předsunuto před samotný hrad. Umožňovaly to dva padací mosty z předhradí do věže a z věže do samotného hradu.

Tetín

Tetínský hrad, Tetín, 266 01

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Čtvrtek 8.12.den 1 / 5°Cnoc -3 / 1°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C