Tetín leží ve Středočeském kraji nedaleko města Berouna. Obec se nachází v nadmořské výšce 235m a má 860 obyvatel. V obci je obecní úřad, fara, základní a mateřská škola, knihovna, muzeum a parkoviště.

Tetín leží ve Středočeském kraji nedaleko města Berouna. Pod Tetínskými skálami protéká řeka Berounka. Na Tetíně žije zhruba 860 obyvatel  Obec se nachází v nadmořské výšce 235m. V obci je základní a mateřská škola, knihovna, muzeum a parkoviště.

Součástí vesnice  je velkostatek Tetín, který se zabývá živočišnou i rostlinnou výrobou. V živočišné výrobě se jedná o chov masného skotu plemene Aberdeen Angus. V rostlinné výrobě jde o pěstování obilí, kukuřice na siláž, vojtěšku a trvalé travní porosty. Pro obec samotnou i okolí nabízí prodej dřeva vč. palivového.

Tetín je však především živou učebnicí úsvitu českých dějin. Může  se pochlubit bohatou historií sahající až do doby kamenné, přes první slovanská osídlení a Přemyslovce až do minulého století. V obci lze nalézt spoustu přírodních či historických památek. Většina je zdokumentována v místním muzeu. První zemědělci přišli na tetínské území již v neolitu, nejstarším archeologickým nálezem  je pazourkový hrot starý 200 000 let. Nejvýznamnějším nálezem je bronzový depot z doby bronzové, tzv. kultury štítarské. z doby nedávné pochází pohřebiště z  počátku 9. století těsně před nástupem Přemyslovců. Menší nálezy jako keramické nádoby a jiné artefakty se našly v tetínské jeskyni Martina.

Ve starých pověstech jsou počátky osídlení vesnice spojovány s Krokovou dcerou Tetou, která zde měla žít přibližně kolem roku 712.  V první polovině X. století zde pobývala sv.Ludmila, která zde údajně vychovávala i svého vnuka sv.Václava a podle některých zdrojů i jeho bratra Boleslava. V roce 921 zde byla zavražděna vrahy najatými její snachou Drahomírou. Tetín lze bez nadsázky považovat za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie, vzhledem ke sv. Václavovi bývá někdy spojován i s počátky české státnosti. Lze říci, že Tetín přinesl významný vklad do klenotnice českých dějin. Tetínské sakrální stavby a jejich dějinný význam, vražda sv. Ludmily i údajný pobyt sv. Václava, jsou předmětem soustavného historického bádání i součástí mnohých literárních děl.

Obec je na svoje slavné dějiny pyšná a snaží se přilákat co nejvíce turistů. Gastronomické služby a občerstvení tady nabízí Tetínská hospoda nebo v rodinná hospůdka U Plotice. Venkovní posezení  na terase skýtá  překrásný výhled na okolí a řeku Berounku. Tradiční česká jídla zde mohou hosté zapít Svijanským pivem

prostorách staré kovárny najdou návštěvníci obce je vinotéku Tetín. U vinotéky je vysazena malá vinička s posezením pod slunečníkem. Je to výborná zastávka pro turisty, cyklisty a milovníky přírody. V nabídce zde mají moravská vína společnosti Víno Hruška z Blatničky, ale vína česká a zahraniční, reklamní dárkové kazety a sommelierské doplňky. Nedílnou součástí nabídky jsou i regionální potraviny - sýry, med, domácí koláče a jiné lahůdky. Každý měsíc vinotéka pořádá jednu kulturní a jednu vinařskou akci.

K významným památkám patří hradiště Tetín, Tetínský hrad, kostel sv. Ludmily a kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Jana Nepomuckého a tzv. Votivní kříž, Tetínský zámek a  muzeum . Pro zájemce o technické objekty historické hodnoty je tady možnost projít se po stopách malodráhy Koněprusy-Beroun-Králův Dvůr v okolí obce. V dubnu 2017 byla otevřena nová stezka sv. Ludmily, pěšky nebo na kole se po ní dá pohodlně dojí nebo dojet z Berouna přes Tetín do Srbska.

Další službu turistické veřejnosti poskytuje Sdružení Svaté Ludmily na Tetíně, které zavádí prázdninový provoz průvodcovské služby v tetínských kostelech denně od 10:00 do 18:00 hod.

Součástí obce Tetína je i malá osada Koda. Nachází se v údolí Kodského potoka, které ústí v Srbsku z pravé (západní) strany do údolí Berounky.  Kolem osady je

 Chatová zástavba, pocházející z trampských osad, je rozptýlena v údolí Kodského potoka pod Kodou a ve druhém údolíčku (Údolí děsu) připojujícím se zprava, část údolí pod jejich souběhem již přísluší k Srbsku. Několik chatek je i jižně od Kody.


Tetín

Na Knížecí 2

Telefon:+420 311 622 316
E-mail:ou@tetin.cz
Web:www.tetin.cz

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Leden - Prosinec Po 8:00 - 17:00 otevřeno
St 8:00 - 15:00 otevřeno

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C