Zřícenina hradu Žebrák

Hrad Žebrák, těsně sousedící s hradem Točník, se ve své nejslavnější éře řadil mezi nejkrásnější královské rezidence v zemi. Po přestavbě za vlády Václava IV. šlo o sídlo vzbuzující obdiv a úctu i za hranicemi. Na hradě pobýval také Karel IV., často zde přenocoval během svých cest po říši.
Hrad Žebrák je součástí největšího českého souhradí, které tvoří spolu s mladším Točníkem. Ve 2. polovině 13. století ho založil Oldřich Zajíc a jedná se zřejmě o nejstarší šlechtický hrad na našem území. Z původně šlechtického sídla se v průběhu staletí stala královská rezidence, jelikož ji v roce 1336 získal od Zbyňka Zajíce z Hazmburka český král Jan Lucemburský. Význam stavby ještě vzrostl za vlády císaře Karla IV., který ji zařadil do zákoníku Majestas Carolina mezi hrady, které nesměly být zastaveny královně na déle než 20 let a jiným osobám ne na delší dobu než 10 let. Jedním z důvodů byla zajisté i výhodná poloha – nacházel se poblíž hlavní cesty spojující Prahu s Norimberkem a Porýním, kam se silně promítaly politické zájmy českých Lucemburků. Mezi nejhonosnější královská sídla v zemi se Žebrák zařadil v době panování českého krále Václav IV., syna Karla IV. Ten zde přebýval především v letech 1383–1396. Na jeho příkaz proběhla výrazná přestavba, která ovlivnila podobu celého hradního komplexu.
 
Osudnými se mu staly dva po sobě následující požáry, jeden roku 1526, druhý 1532, kdy zde nocoval římský císař a český král Ferdinand I. Habsburský. Po těchto tragických událostech královská komora na opravu rezignovala a předala hrad zástavním držitelům, což byla poslední rána, která se mu stala osudnou. Noví vlastníci bažící po zbohatnutí zde začali hledat bájný královský poklad, čímž se narušila statika, zdi starého paláce se zbortily a v průběhu 16. století se z proslulého sídla postupně stávala zřícenina. Od 80. let 20. století se objevují snahy o rekonstrukci – byla zachráněna hlavní věž nyní sloužící jako rozhledna.

Zajímavost

Nedlouho po zakoupení hradu Janem Lucemburským se zde sedm let ukrýval mladší bratr Karla IV., Jan Jindřich. Jan Jindřich ho od krále získal poté, co byl neprávem zapuzen svojí manželkou Markétou Tyrolskou a z Tyrol byl vykázán.

Související informace

Křížem krážem Hořovicemi

Město Hořovice se pyšní několika dominantami. Z Prahy jste v Hořovicích do 50min.

Pěšky na hrady Žebrák a Točník

Spolu se objevují na pohlednicích, neoddělitelně setrvávají v povědomí většiny z nás a génius Jára Cimrman je uvádí v příručce „Pleteme si“ jako příklad slov, která lidé k stáru nejčastěji zaměňují. Ano, řeč je o Žebráku a Točníku. Při našem výletě si můžete ujasnit, které sídlo je které. Nejprve půjdeme na novější Točník z přelomu 14. a 15. století, který zůstal uceleným hradem s bránou, opevněním, dvěma paláci a zbytky mohutné hranolové věže. Pak přijde na řadu Žebrák, který dnes představuje mezi oběma hrady skrovnějšího příbuzného. Je starší, pánové Zajícové z Valdeka ho založili v polovině 13. století, aby strážil cestu na Křivoklát. A zbylo z něj mnohem méně – dochovala se v podstatě jen vysoká válcová věž, která slouží jako rozhledna, a zbytky menší věže a paláce.

Na kole z Hořovic za skryjskými trilobity až do Zbečna

Malá obec Skryje se proslavila četnými nálezy zkamenělin trilobitů, které se tu ostatně také můžete pokusit hledat. O prvohorní fauně se více dozvíte v budově bývalé školy, kde sídlí Památník Joachima Barranda. Francouzský paleontolog zde prvního trilobita objevil náhodně při vyměřování trati pro koněspřežku do Plzně. Sběru a studiu českých trilobitů se potom v okolí věnoval přes dvacet let. Z návsi se můžete vydat po naučné stezce Po stopě trilobita, která vede také kolem Barrandovy busty a prochází místy, kde ještě můžete nějakou zkamenělinu objevit. Ke Skryjím neodmyslitelně patří i nedaleká zřícenina hradu Týřov, která shlíží z lesů na široké údolí. Opevněné sídlo na ostrohu nad řekou nechal vybudovat ve 13. století přemyslovský král Václav I. Jinou atrakcí jsou na druhé straně od obce Skryjská jezírka s vodopádem, která vznikla za skalní průrvou na Zbirožském potoce.
Žebrák

Žebrák

Telefon:+420 311 533 202
E-mail:tocnik@stc.npu.cz
Web:www.tocnik.com

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Duben - Květen So - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno
Červen Út - Ne 10:00 - 17:00 otevřeno
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 18:00 otevřeno
Září So - Ne 10:00 - 13:00 otevřeno
14:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Volná prohlídka hradu (základní prohlídka) bez průvodce
Plné vstupné:80,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:60,00 KČ
Rodinné vstupné:210,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:60,00 KČ pro děti do 18 let
Studentské vstupné:60,00 KČ
Seniorské vstupné:60,00 KČ pro osoby nad 65 let
Oba hrady – Točník a Žebrák (základní okruh)
Plné vstupné:140,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:100,00 KČ
Rodinné vstupné:370,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:100,00 KČ pro děti do 15 let
Studentské vstupné:100,00 KČ
Seniorské vstupné:100,00 KČ pro osoby nad 65 let
společná, finančně zvýhodněná, vstupenka na oba hrady, kde můžete využít veškerých služeb, které jsou v daných dnech a hodinách na jednotlivých hradech k dispozici (viz ostatní okruhy), pro přesun mezi hrady počítejte minimálně s 30 minutami chůze; vstupenku si můžete zakoupit kdykoliv v otevírací době hradu Žebrák, nejpozději však 2 hodiny před zavírací dobou hradu Točník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Sobota 6.8.den 22 / 26°Cnoc 17 / 21°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 7.8.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
plojasno až skoro jasno
Pondělí 8.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C