Historie jednoho z největších hornických muzeí v Evropě a současně i jednoho z nejstarších muzeí v České republice se začala psát v roce 1886, kdy bylo založeno Krajinské muzeum v Příbrami. To se hned od počátku zaměřilo na sbírky související s příbramským hornictvím a hutnictvím, jehož tradice sahá až do pravěku.
Od poloviny 19. století v Příbrami existovalo také podnikové Hornické muzeum, které bylo příležitostně zpřístupňováno i široké veřejnosti. V roce 1963 byly obě instituce spojeny. V roce 2003 muzeum zvítězilo v celostátní soutěži muzeí Gloria Musaealis s projektem záchrany a následného využití technických památek – dolu Vojtěch a vodní štoly Anna.
Sídlo i hlavní výstavní prostory hornického muzea se nacházejí na Březových Horách v Příbrami. Expozice jsou umístěny v původních provozních i správních objektech tří dolů – Ševčinského, Anenského a Vojtěšského – a přibližují bohatou historii příbramského hornictví a hutnictví, ale také celkový vývoj regionu. Autentické prostředí vybavené dobovou technikou detailně seznamuje se zdejší těžební činností, která byla zaměřena na dobývání olověné a stříbrné rudy. Prohlídky několika kilometrů podzemních šachet jsou návštěvnicky velmi atraktivní. Jejich součástí je například sfárání do podzemí výtahem nebo jízda důlním vláčkem, který jede Prokopskou štolou, dlouhou 260 metrů, k ústí nejhlubší šachty revíru, dosahující hloubky až 1 600 metrů. Od roku 2006 je v provozu hornický vláček, který spojuje Ševčinský důl s dolem Vojtěch.
K nejcennějším technickým památkám muzea patří obrovské vodní kolo o průměru 12,4 metrů, které bylo kolem roku 1850 zprovozněno v podzemí dolu Drkolnov, dva unikátní parní těžní stroje (první pochází z roku 1889 a druhý z roku 1914) či šachetní věž Ševčinského dolu z roku 1879, která byla navržena na zápis do seznamu technických památek UNESCO. Hodnotné jsou i ostatní exponáty, z nichž nejstarší dokládají počátky zdejší báňské činnosti v dobách prehistorických. Součástí muzea je také hornická chalupa pocházející ze 17. století se skromným vybavením havířské rodiny z přelomu 19. a 20. století a ukázkou zdejšího lidového hračkářství i loutkářství.
Zajímavé expozice nabízejí také čtyři pobočky muzea. Muzeum zlata Nový Knín, sídlící v budově bývalé mincovny, se zaměřilo především na těžbu a zpracování zlata na Novoknínsku. Expozice Muzea Špýchar Prostřední Lhota přibližuje život venkovského obyvatelstva, a proto byla stylově umístěna ve zrekonstruované venkovské barokní budově bývalého špýcharu z roku 1770. Ve Skanzenu Vysoký Chlumec si můžete prohlédnout zachovalé vesnické stavby středního Povltaví. Památník Vojna u Příbrami, věnovaný obětem komunismu, vznikl v roce 2005 v autentických prostorách tábora pro německé válečné zajatce z roku 1947, který se s nástupem komunistické totality změnil v letech 1949 – 1951 na tábor nucených prací a v letech 1951 – 1961 na lágr pro politické vězně komunistického režimu.
Celoroční výstavní činnost Hornického muzea v Příbrami doplňují nejrůznější kulturní akce, které připomínají hornické tradice i zvyky během nejvýznamnějších svátků. Mezinárodní věhlas získala hornická Prokopská pouť, které se účastní i delegace havířů z jiných států. Pěkné zážitky nabízejí rovněž havířský masopust, hornické Velikonoce, Vánoce v hornické chalupě a nadílka v Prokopské štole.