Městys Karlštejn

Městys Karlštejn se stejnojmenným hradem je jedno z nejmalebnějších míst Středočeského kraje a zároveň jedna z nejznámějších turistických destinací v České republice.

Městys Karlštejn se nachází asi 30 km jihozápadně od Prahy. Rozkládá se na březích řeky Berounky v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Dlouho zůstávala obec ve stínu hradu, přestože vznikla ve stejné historické době. Původní pojmenování, shodné s názvem hradu, se v 15. století změnilo v Budy, podle příbytků, v nichž žili původní obyvatelé. Od 18. století nesla název Budňany. Od roku 1952 se vše vrátilo k původnímu názvu Karlštejn. Od 23.1.2007 stanovil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR obec Karlštejn městysem.

Správní území obce Karlštejn má 1209 ha. V obci žije 775 stálých obyvatel ve 358 domech. Obě hlavní části obce, Budňany a Poučník, rozdělené řekou Berounkou, spojuje ocelový obloukový most dokončený v roce 1998. Na pravém břehu Berounky je nádraží ČD a sídlí zde obecní úřad. Národní kulturní památka hrad Karlštejn, navštěvovaný více než 300 tisíci návštěvníky, je v levobřežní části obce nad hlubokým údolím Budňanského potoka. Obec je také známá vinařstvím, jehož počátky sahají do doby krále Karla IV. Dnes tu vinohrady spravuje Výzkumná stanice vinařská.

V obci se nachází úřad městyse a městská policie, zdravotní středisko, hasiči, čerpací stanice, sportovní areál, základní škola, železniční stanice, informační centrum, muzea(Muzeum Betlémů. Muzeum hodin, Muzeum lehkého opevnění, Muzeum voskových figurin a Muzeum uniforem), Výzkumná stanice vinařská, Pomník padlým z I. světové války, památný kostel Svatého Palmácia, na břehu řeky je autokemp a kolorit turistického městečka dokresluje celá škála drobných občerstvení a obchůdků se suvenýry.

Pro ty, kteří by si chtěli na Karlštejně odpočinout a dobře se najíst jsou tu restaurace, které nabízejí především tradiční českou kuchyni například Restaurace(a penzion) pod Dračí skalou, restaurace U Adama, Svatá říše, restaurace a hotel Koruna, Karlštejnská terasa, restaurace U Karla IV., restaurace ( a penzion)  U královny Dagmar. Řeckou kuchyni tu podává oblíbená  Taverna U Ezopa.

Ubytovat se tady dá v překrásně zrekonstruovaném hotelu Romantický mlýn Karlštejn přímo na břehu  řeky Berounky, v hotelu Karlštejn nebo Koruna. Dále jsou návštěvníkům městečka k dispozici např. penziony Karlštejn,  Bellevue, Vinice, U Janů nebo ubytovna TJ Karlštejn a autokemp Karlštejn.

Milovníky golfu nadchne krásné golfové hřiště s výhledem na majestátnost hradu, které je přímo součástí městyse.

Hrad i město žijí velmi společenským a kulturním životem, pořádají se zde pravidelné Královské průvody první víkend v červnu, v létě koncerty a divadelní představení Noc na Karlštejně, v září Karlštejnské vinobraní a o vánočních svátcích adventní trhy a koncerty, z nichž nejznámější  je každoročně se opakující  karlštejnská Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

Městečko je atraktivní nejen svým hradem. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází množství turisticky značených tras. Z Mořinky přes hrad Karlštejn kolem Dubu sedmi bratří a Kubrychtovy boudy do Svatý Jan pod Skalou vede červeně značená Cesta Vojty Náprstka č.0001, nejstarší dochovaná  turisticky značená trasa v Česku. Od Dubu sedmi bratří vedou dvě značené trasy do Mořiny: modrá údolím Budňanského potoka, žlutá kolem Malé Ameriky a soustavy mořinských lomů. Od nádraží Karlštejn vede žlutá značka kolem hradu a do Hlásné a Zadní Třebáně a zelená značka na Běleč a Liteň. Z Mořinky po červené ke hradu Karlštejn a dále po žluté do Zadní Třebáně je trasována evropská dálková trasa E10. Z centra Budňan po žluté a dále po červené směrem k Svatému Janu pod Skalou je vedena naučná stezka.

Po silničce údolím Budňanského potoka je pod hrad Karlštejn od Mořiny přivedena cyklistická trasa č. 0013 Praha – Karlštejn.

Další inspirací k výletům do okolí jsou lomy Velká a Malá Amerika, blízké hrady Žebrák, Točník a známý Křivoklát, slovanské hradiště Tetín, Koněpruské jeskyně nebo malebná rekreační oblast Srbsko.

Karlštejn

Karlštejn

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 15.11.den 4 / 8°Cnoc 0 / 4°C
 
občasný déšť
Středa 16.11.den 5 / 9°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno
Čtvrtek 17.11.den 6 / 10°Cnoc 2 / 6°C